Do septembra Slovensko bolo najúspešnejšou krajinou v celej Európe. Nielen v Európskej únii, ale v celej Európe najúspešnejšou krajinou v boji proti covidu, aj z pohľadu počtu chorých ľudí, aj z pohľadu počtu obetí sme boli najúspešnejší. Sme boli jednotkou. Ani raz to nenájdete v žiadnych médiách. Namiesto toho tu boli desiatky tisíc článkov a reportáží proti Matovičovi, proti tejto vláde. Húckanie proti opatreniam. Ani raz nepochválil nikto.

Slovensko bolo na chvíľu premiantom v (najmenšom) počte obetí na koronavírus a patrilo aj medzi štáty s najmenej nakazenými, no netrvalo to „do septembra.” Rovnako nesedí, že média o úspechu krajiny v boji s koronavírusom neinformovali, ani to, že by vládu „ani raz” nepochválili. Tvrdenie Igora Matoviča preto hodnotíme ako nepravdivé.

Slovensko v medzinárodnom porovnaní

Podľa údajov Our World in Data bolo Slovensko začiatkom mája 2020 európskou krajinou s najnižším počtom nakazených na koronavírus v prepočte na milión obyvateľov. Patrili sme tiež k štátom s pomerovo najnižším počtom mŕtvych. 

V polovici júla to už neplatilo, premiantom s najmenším počtom obetí bolo Holandsko, najmenej nakazených malo Maďarsko, Fínsko a Island. V druhej polovici augusta sa Slovensko priblížilo v počte nakazených stredu rebríčka, v počte obetí sme boli v trojke najlepších. 

Pochvaly v médiách

V apríli portál pravda.sk písal o rebríčku Deep Knowledge Group, podľa ktorého Slovensko patrilo medzi 11 najbezpečnejších krajín sveta z pohľadu šírenia koronavírusu. 

Matovičov status z Facebooku o tom, že sme jednotka v počte obetí a patríme medzi krajiny s najmenej nakazenými, citoval portál Plus1deň,  Dnes24.sk aj tvnoviny.sk.Najnižší počet úmrtí na počet obyvateľov vyzdvihol aj britský The Guardian.

Novinári kritizovali a kritizujú vládu za manažovanie pandémie, komentátori však publikovali aj pochvaly.

Výrok bol spomenutý v

Sobotné dialógy, Marta Jančkárová

Premiér Matovič na Rádiu Slovensko

„Bohužiaľ, jednoducho pracujeme v koalícii s ľuďmi, ktorí tam sú," odkázal Igor Matovič v sobotu, 6. februára svojim koaličným partnerom. Sedel vtedy pred mikrofónom slovenského rozhlasu. Hovoril o očkovaní aj voľbe špeciálneho prokurátora. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.