Zo strany SaS to bolo len stále o tom, že poďme otvoriť reštaurácie pred Vianocami, potom teraz po novom roku opäť, teraz znova, že poďme otvárať obchody.

Bez ohľadu na hodnotenie navrhovaných krokov Richarda Sulíka, premiérovo tvrdenie, že zo strany SaS „to bolo stále len” o otváraní prevádzok, nesedí. Strana navrhovala vlastné opatrenia na zníženie počtu nakazených koronvírusom. Tvrdenie Igora Matoviča preto hodnotíme ako nepravdivé. 

V októbri 2020 Richard Sulík vyhlásil, že SaS je proti zatvoreniu reštaurácii, divadiel a fitness centier. Pre takýto krok podľa neho chýbali dáta. 

Po novembrovom celoplošnom testovaní Sulík odmietol premiérov návrh na tzv. komunitné testovanie, ktoré by znamenalo, že by si ho zabezpečili uzavreté skupiny ako školy, cirkvi či športové kluby.   

Igor Matovič vzápäti predsedu SaS vyzval, aby vymyslel, ako zníži denné prírastky nakazených pod číslo 500 pri otvorených prevádzkach. O dva dni neskôr premiér navrhol čiastočné otvorenie divadiel, kín, kostolov a fitness centier. 

Sulík vtedy reagoval, že „ak je výsledok takýto, nechám na sebe aj drevo rúbať. Ešte reštaurácie a som spoko”.

Koncom novembra Sulík predstavil svoj pandemický plán - Semafor zdravia, podľa ktorého sa Slovensko malo rozdeliť na 36 obvodov a opatrenia mali byť prijímané lokálne. Súčasťou plánu bolo aj prijatie zákona, ktorý by odškodnil zatvorené prevádzky. 

V tom istom čase predstavil štátny semaforový systém minister zdravotníctva Marek Krajčí. Premiér Sulíkov plán odmietol, podľa neho vypracoval inú úlohu, než dostal zadanú. 

Začiatkom decembra 2020 Sullík uviedol, že celoplošné opatrenia považuje za hlúposť, pretože „v najmenej zamorených oblastiach musia byť zatvorené reštaurácie a v najviac zamorených môžu byť otvorené kostoly”.

10. decembra Sulík povedal, že „systematicky likvidujeme celý gastro segment”. O týždeň neskôr pripustil, že je potrebný lockdown, pretože koronavírus sa vymkol spod kontroly.

V polovici januára 2021 Sulík zopakoval svoje vyjadrenie z decembra, že „nevidí(m) logiku v tom, aby sme v najmenej postihnutých okresoch zavreli reštaurácie, v najpostihnutejších otvorili kostoly. Opakovane som žiadal zrušiť vlaky zadarmo, ale Boris Kollár povedal nie a to je písmo sväté”. 

5. februára sa Sulíkovi podarilo presadiť otvorenie záhradkárskych potrieb.

Výrok bol spomenutý v

Sobotné dialógy, Marta Jančkárová

Premiér Matovič na Rádiu Slovensko

„Bohužiaľ, jednoducho pracujeme v koalícii s ľuďmi, ktorí tam sú," odkázal Igor Matovič v sobotu, 6. februára svojim koaličným partnerom. Sedel vtedy pred mikrofónom slovenského rozhlasu. Hovoril o očkovaní aj voľbe špeciálneho prokurátora. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.