Nie je to pravdou, dokonca bol poslanecký prieskum a boli poslanci v nemocnici (Sv. Michala, pozn.), tie sestričky tam robia, nebolo nikomu nič krátené.

Sestričky ošetrujúce Borisa Kollára v nemocnici stále pracujú a podľa vyjadrenie Ministerstva vnútra neboli po konflikte s predsedom parlamentu nijako postihované. Riaditeľ nemocnice však odvolal vrchnú sestru, ktorá sa sestričiek zastala a tá si svoj koniec v nemocnici spája priamo s incidentom - s tým, že sa sa postavila na stranu svojich kolegýň. Bez ohľadu na hodnotenie aktérov tohto sporu, tvrdenie Borisa Kollára o sestričkách, ktoré aj po konflikte v nemocnici stále pracujú, len len časťou pravdy. Druhá podstatná  časť - odvolaná vrchná sestra, ktorá dokresľuje situáciu a jej dôsledky, v jeho tvrdení chýba. Hodnotíme ho preto ako zavádzanie. 

Okolnosti prípadu

Predseda parlamentu hovorí o dopadoch jeho konfliktu so zdravotníckym personálom v Nemocnici Sv. Michala, kde ležal po októbrovej autonehode. 

„Nepáčil sa mu nejaký prístup. Vypočul som si jeho, vrchnú sestru oddelenia, ktorá bola jednou z hlavných aktérok tohto sporu. Urobil som pohovor s vrchnou sestrou za prítomnosti námestníčky pre ošetrovateľstvo, kde vrchná sestra priznala, že to psychicky nezvládala. Áno, začali po sebe kričať,” opísal situáciu pre DenníkN riaditeľ nemocnice Branislav Delej. 

Kollár tvrdil, že spúšťačom konfliktu bol nedonesený čaj: „Každý pacient má nárok na čaj, vždycky im to podá sestra, nenosí mu to školník. A keď mne došiel ten čaj, tak som pekne poprosil, aby mi ho priniesli, a sestra vtedy povedala, že ona tu nie je na to, aby varila Borisovi Kollárovi čaj. Nejde o Borisa Kollára, tu ide o kohokoľvek.”

Podľa Deleja dostal Kollár čaj neskôr, pretože sestra ošetrovala akútneho pacienta. Predsedovi parlamentu vzápäti vyčlenil extra sestričku, ktorá sa starala len o neho.

Vrchná sestra tiež povedala Kollárovi, že ošetrujucim sestričkám sa nepáči, že jeho návštevy chodia do ich pracovnej kuchynky a nepoužívajú pracovné pomôcky. 

Blízki za Kollárom chodili v čase tvrdého lockdownu a zákazu návštev, podľa DenníkaN aj skoro nadránom. Sestier sa zastala prezidentka Zuzana Čaputová aj Komora sestier. 

Dopad na personál 

Ministerstvo vnútra, pod ktoré štátna nemocnica patrí, pre portál Demagóg.SK uviedlo, že „zamestnanci ošetrujúci pána Kollára neboli nijako personálne ani finančne postihovaní a nikdy sa o postihoch takéhoto charakteru ani neuvažovalo zo strany manažmentu nemocnice.”

Po Kollárovom konflikte so sestrami však bola odvolaná vrchná sestra, ktorá sa ich zastala. 

„Námestníčka pre ošetrovateľstvo nebola vyhodená, ale odvolaná zo svojej pozície. Ide o manažérske rozhodnutie riaditeľa nemocnice, ktoré je výsledkom dlhodobých procesov. Sestričke bolo ponúknutých niekoľko alternatív, ktoré sa rozhodla neprijať, následne požiadala o ukončenie pracovného pomeru dohodou k 31. decembru 2020. Uvedené personálne zmeny nijakým spôsobom nesúvisia s hospitalizáciou p. Kollára, uviedol rezort vnútra pre tvnoviny.sk. Zmenu označil za manažérske rozhodnutie. 

Námestníčka však vo vyjadrení pre médiá uviedla, že „po zreteľnom a asertívnom objasnení môjho postoja chrániaceho podriadené sestry mi generálny riaditeľ v rozhovore medzi štyrmi očami oznámil, že ku mne ako k námestníčke už nemá dôveru, a preto nevidí dôvod na moje ďalšie zotrvanie v tejto funkcii. Súčasne dodal, že si nevie predstaviť moje zaradenie na inej pozícii.”

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marek Makara

Korona 2021: Kollár a Pellegrini na RTVS

Nevrieskal som tam po vás, že ste v rámci lockdownu išli do nejakého obchodu," vravel 31. januára Boris Kollár (Sme rodina) Petrovi Pellegrinimu (Hlas). „To je pravda," odpovedal expremiér. Momentov, kde sa zhodli, však nebolo veľa.  ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.