Veď zoberte si, čo sa teraz vo Francúzsku. Prijali zákaz vychádzania absolútne striktný, hodinu môžu ísť ľudia von len to, aby si mohli nakúpiť alebo išli na prechádzku a keď hovoríme o tých sankciách, tak vyhlásili pod tvrdými pokutami a dokonca trestné stíhanie

30. októbra zaviedlo Francúzsko prísny lockdown, ktorý bude trvať najmenej do 1. decembra. Zavrelo reštaurácie, bary a všetky obchody okrem tých, ktoré predávajú životne nevyhnutný tovar. Školy, služby a továrne ostávajú kvôli ekonomike otvorené. 

Prezident Emmanuel Macron oznámil, že ľudia majú dovolené opustiť svoje domovy len za účelom práce, nákupu nevyhnutného tovaru ale pomoci príbuznému. Povolené je tiež ísť von za športom - ale len na jednu hodinu v jednokilometrovom rádiuse od domu. 

Aby ľudia účel cesty odôvodnili, musia vypĺňať formuláre. Za porušenie pravidiel hrozí pokuta 135 eur, pri treťom porušení sa môže vyšplhať na 3750 eur alebo na šesťmesačné väzenie. Tvrdenie ROmana Mikulca hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

, Marta Jančkárová

Plošné testovanie: Mikulec a Saková na SRo

„Odznelo tu (...) strašne veľa zle interpretovaných vecí, až by som povedal klamstiev," povedal 31. októbra minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) svojej predchodkyni Denise Sakovej (Hlas). V Sobotných dialógoch diskutovali najmä o plošnom testovaní obyvateľov na koronavírus. Tento factcheck vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.