Tie testy (rýchlotesty na covid – pozn.) boli nakúpené za za cenu, ktorá dokonca je nižšia, ako ju nakúpili v Spojených štátoch amerických alebo v iných krajinách.

Nie je zrejmé, aký nákup mal Roman Mikulec na mysli. Podľa informácií, ktoré Demagóg.SK dohľadal, nakupovala americká vláda v auguste 2020 rýchlotesty na covid síce drahšie, než slovenská - no boli to testy iného typu. Nie je preto korektné porovnávať ich s nákupom slovenských úradov. Keďže nie jasné, aký resp. ktorý nákup rýchlotestov zo strany amerických úradov má Roman Mikulec na mysli, hodnotíme jeho tvrdenie zatiaľ ako neoveriteľné. 

Slovenské rýchlotesty

Roman Mikulec hovorí o slovenských rýchlotestoch, ktoré vláda kúpila o.i. na celoplošné testovanie obyvateľstva. 

14. októbra uzavrela Správa štátnych hmotných rezerv s firmou Juhapharm zmluvu na dodávku 1 milióna testov na diagnostiku ochorenia covid-19. Cena za kus s DPH bola 4,29 eura. Išlo o testy Biocredit One Step Rapid Test Covid-19 Ag.

16. októbra uzavrela Správa štátnych hmotných rezerv s firmou Eurolab Lambda zmluvu na dodávku 10 miliónov testov na diagnostiku ochorenia covid-19. Cena bola 4,345 eur s DPH. Išlo o testy značky Abbot Panbio Covid-19 AG Rapid Test Device. 

16. októbra uzavrela Správa štátnych hmotných rezerv s firmou Abbott Laboratories Slovakia zmluvu na dodávku 2 miliónov testov na diagnostiku ochorenia covid-19. Cena bola 4,895 eur s DPH. Išlo o testy značky Abbot Panbio Covid-19 AG Rapid Test Device.

Americké rýchlotesty

Americké Ministerstvo zdravia a ľudských zdrojov v auguste oznámilo, že uzavrelo s firmou Abbot zmluvu na nákup 150 miliónov diagnostických rýchlotestov na covid-19. 

Cena za dodanie bola 760 miliónov dolárov - teda 5,067 dolára za kus (nie je zrejmé, či s DPH alebo bez). V prepočte na eurá bola vtedajšia cena takmer 6 eur za kus. Išlo však o iný typ testov - Abbott BinaxNOW COVID-19 Ag Card Point of Care.

Ministerstvu vnútra nereagovalo na žiadosť o vyjadrenie portálu Demagóg.SK. Nevieme teda, aký nákup mal Roman Mikulec na mysli, keď porovnával ceny.

Výrok bol spomenutý v

, Marta Jančkárová

Plošné testovanie: Mikulec a Saková na SRo

„Odznelo tu (...) strašne veľa zle interpretovaných vecí, až by som povedal klamstiev," povedal 31. októbra minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) svojej predchodkyni Denise Sakovej (Hlas). V Sobotných dialógoch diskutovali najmä o plošnom testovaní obyvateľov na koronavírus. Tento factcheck vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.