…tak zároveň necháme voľný priebeh na hraniciach, aby naši ľudia kľudne mohli navštevovať či Rakúsko, či Čechy a nie sú testovaní pri návrate na Slovensko (na hraniciach, pozn.).

Rakúsko sa od 1. októbra nachádza na zozname menej rizikových krajín. Po návrate odtiaľ nie je potrebná domáca karanténa či predloženie negatívneho testu na covid-19. 

Česko patrí od 18. septembra medzi rizikové krajiny. Po návrate na Slovensko musí každý okrem pendlerov, študentov, zdravotníkov, výskumníkov, sociálnych pracovníkov a ďalších výnimiek absolvovať domácu karanténu alebo predložiť negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín.

Prechod cez hranice je však bez systematických kontrol. Štát sa spolieha na zodpovednosť občanov. Tvrdenie Denisy Sakovej hodnotíme ako ešte pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

, Marta Jančkárová

Plošné testovanie: Mikulec a Saková na SRo

„Odznelo tu (...) strašne veľa zle interpretovaných vecí, až by som povedal klamstiev," povedal 31. októbra minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) svojej predchodkyni Denise Sakovej (Hlas). V Sobotných dialógoch diskutovali najmä o plošnom testovaní obyvateľov na koronavírus. Tento factcheck vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.