Od začiatku sme hovorili, že antigénový test podľa toho letáku, ktorý vydala Svetová zdravotnícka organizácia, sa hovorí a sám pán premiér to priznal, že zachytíte iba 30 % z tých, ktorí infikovaní sú, ktorí majú symptómy.

Denisa Saková vybrala na demonštráciu senzitivity rýchlotestov (len) spodnú hranicu rozpätia, ktoré uvádzala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Igor Matovič síce hovoril o 30 percentnej schopnosti testov identifikovať nakazených, WHO však uvádzalo rozpätie od 34 do 80 percent. Odborníci hovorili o 50-tich percentách. Keďže Denisa Saková povedala pravdu, no nie celú pravdu a toto vynechanie skresľuje korektný obraz o tom, čo tvrdila WHO, hodnotíme jej tvrdenie ako zavádzanie. 

Svetová zdravotnícka organizácia vydala v apríli 2020 radu (Scientific brief) k používaniu rýchlotestov na koronavírus. Okrem iného uvádza, že „vychádzajúc zo skúsenosti s antigénovými RD testami pre iné respiračné ochorenia ako chrípka, v ktorej majú nakazení pacienti v sebe porovnateľnú koncentráciu chrípkového vírusu ako vo vzorke pri covide-19, senzitivita týchto testov môže varírovať od 34 do 80 percent.”

Senzitivita testu znamená, že dokáže správne identifikovať chorého človeka v populácii. Testy tak podľa WHO nemusia zachytiť „polovicu alebo viac infikovaných pacientov.”

Podľa WHO testy majú najspoľahlivejšie výsledky u pacientov s vysokou virálnou náložou, najmä tesne pred objavením sa symptómov alebo v ich prvej fáze. 

Matematik Richard Kollár odhadol na základe štúdii priemernú senzitivitu testov na všeobecnej populácii na úrovni 50 percent. 

Igor Matovič na začiatku októbra uviedol, že rýchlotesty dokážu odhaliť len 30 percent pozitívnych prípadov. Koncom mesiaca sa už odvolával na českú štúdiu, ktorá vykázala senzitivitu antigénových testov pod 70 percent. 

Erik Tomáš zo strany Hlas ešte pred prvým kolom plošného testovania hovoril, že antigénové testy sú veľmi nepresné a podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zachytia len 30 percent pozitívnych prípadov.

Výrok bol spomenutý v

, Marta Jančkárová

Plošné testovanie: Mikulec a Saková na SRo

„Odznelo tu (...) strašne veľa zle interpretovaných vecí, až by som povedal klamstiev," povedal 31. októbra minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) svojej predchodkyni Denise Sakovej (Hlas). V Sobotných dialógoch diskutovali najmä o plošnom testovaní obyvateľov na koronavírus. Tento factcheck vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.