Od spustenia, od prvého momentu, kedy sme sa dozvedeli, že ideme takúto operáciu (plošné testovanie obyvateľstva – pozn.) organizovať ubehlo možno pár dní.

Ak aj opomenieme čas na nákup testov a úvodnú informáciu o zámere, ktorú sa členovia vlády dozvedeli ešte v septembri, najneskôr 18. októbra vláda rokovala o príprave celoplošného testovania. Jedným z predkladateľov tohto materiálu bol aj minister vnútra. Musel teda o ňom vedieť ešte predtým, než sa dostal na vládu - pri príprave. Po schválení tohto materiálu vláde ostávali takmer dva týždne na prípravu - nie „pár dní”, ako uviedol Roman Mikulec. Jeho tvrdenie preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Časová os

Podľa DenníkaN informoval premiér Igor Matovič členov vlády o nápade plošne pretestovať celú populáciu na utajenom rokovaní 16. septembra.

Ministerstvo obrany pre portál Demagóg.SK nedávno uviedlo, že „minister obrany sa o zámere protestovať celé obyvateľstvo SR dozvedel na neverejnom rokovaní vlády koncom mesiaca september.”

Ako prvé informáciu o tejto možnosti na verejnosť priniesli Aktuality.sk, a to 16. októbra. O deň neskôr, 17.októbra, ju premiér potvrdil na tlačovke.

Igor Matovič na nej o.i. povedal, že „je čas, aby som sa priznal k tomu, že áno. Posledné tri týždne sme potichu chystali najväčšiu logistickú operáciu, aká kedy na Slovensku bude uskutočnená – a to je celoplošné pretrestovanie obyvateľov.”

O deň neskôr, 18. októbra, vláda schválila materiál na prípravu celoplošného testovania. Uvádza v ňom, že okrem profesionálnych vojakov ozbrojených síl Slovenskej republiky budú integrované tímy pozostávať z príslušníkov Policajného zboru…”

Ako jeden z predkladateľov materiálu je uvedený minister vnútra - o zámere a nutnej súčinnosti policajtov teda musel vedieť ešte pred predložením materiálu na vládu pri jeho príprave.

Napríklad, minister obrany sa podľa vyjadrenia jeho tlačového oddelenia dozvedel 12. októbra na základe pokynu predsedu vlády. Podľa informácií DenníkaN začala armáda pracovať na príprave celoplošného testovania predtým, než ho premiér oznámil v médiách. Muselo to byť po 16. septembri, kedy o tom prvýkrát hovoril na vláde a pred 16. októbrom, kedy o zámere informovali aktuality.sk.  

Sám minister Mikulec v inej časti relácie povedal, že „naozaj odkedy sme si povedali, že ideme zabezpečiť takúto operáciu, tak je to niečo viac ako 2 týždne, nie 6 týždňov.”

26. októbra odsúhlasil celoplošné testovanie krízový štáb. Prvé kolo prebehlo 31. októbra a 1. novembra.

Výrok bol spomenutý v

, Marta Jančkárová

Plošné testovanie: Mikulec a Saková na SRo

„Odznelo tu (...) strašne veľa zle interpretovaných vecí, až by som povedal klamstiev," povedal 31. októbra minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) svojej predchodkyni Denise Sakovej (Hlas). V Sobotných dialógoch diskutovali najmä o plošnom testovaní obyvateľov na koronavírus. Tento factcheck vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.