vy prijímate opatrenia a ľudia od vás oprávnene očakávajú, že keď vy prijmete opatrenie, že mu zatvárate prevádzku alebo nemôže pracovať a nemôže podnikať, takže mu nahradíte tie ušlé škody. Vy ste to dokonca ústavným zákonom zakázali, aby si oni mohli žiadať súdiť sa.

Parlament schválil sporné znenie, podľa ktorého občan nemá nárok na náhradu škody a ušlého zisku v súvislosti s pandemickými opatreniami. Neurobil to však ústavným - ale riadnym zákonom. Tvrdenie Petra Žigu preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Parlament schválil novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorá vylučuje „právo na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu vykonávania opatrení” súvisiacich s pandémiou. Nešlo však o ústavný - ale o riadny - vládny návrh zákona. 

Toto ustanovenie sa netýka programu štátnej pomoci - o tú môžu zamestnávatelia a podnikatelia zasiahnutí koronakrízou žiadať aj naďalej.

Ústava hovorí, že každý má právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím súdu, iného štátneho orgánu či orgánu verejnej správy alebo nesprávnym úradným postupom.”

Je preto otázne a právni experti sa nezhodujú na tom, či je prijatá zmena v súlade s Ústavou. Prezidentka Zuzana Čaputová znenie napadla na Ústavnom súde. Ten začiatkom novembra pozastavil účinnosť zmeny zákona.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Ekonomika a testovanie: Heger a Žiga na Markíze

„Odkedy som vo vláde, počúvam takýchto maľovačov čertov na stenu" vravel 18. októbra minister financií Eduard Heger (OĽaNO) poslancovi strany Hlas Petrovi Žigovi. Debatovali najmä o pripravovanom celoplošnom testovaní a ekonomike. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.