lebo vy vidíte vy hovoríte len o jednej čiastke, ako sme podporili zamestnanosť. Áno, ale my sme urobili aj ďalšie opatrenia, dali sme opatrenia v podobe odkladu daní. Pandemické OČR-ky vôbec nespomínate, 200 miliónov.

Peter Žiga v relácii povedal, že vláda dala „616 000 000 na opatrenia pre riešenie korona krízy na tie pandemické OČR-ky na na kurzarbeit a na všetky tieto opatrenia.”

Doteraz vyplatená suma 616 miliónov eur je však len časť z vládnej pomoci, ktorú dostali firmy a živnostníci na udržanie pracovných miest. Vyplýva too z odpovede Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny portálu Demagóg.SK. 

Ďalších 215 miliónov eur vyplatili úrady na tzv. pandemickej OČR a PN-ke. Podobné čísla uvádzal v - inej - televíznej debate so Žigom minister práce Milan Krajniak.

„Ale aby som vyviedol možno aj pána Žigu z omylu ... 616 miliónov vyplatených je na priame udržanie pracovných miest. Ďalších približne 220 miliónov sme vyplatili na tzv. pandemické OČR-ky, pandemické PN-ky, predĺženie podpory v nezamestnanosti atď. Ďalších 110 miliónov išlo na podporu aktívnej politiky trhu práce...“ (12:40) 

Tvrdenie Eduarda Hegera preto hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Ekonomika a testovanie: Heger a Žiga na Markíze

„Odkedy som vo vláde, počúvam takýchto maľovačov čertov na stenu" vravel 18. októbra minister financií Eduard Heger (OĽaNO) poslancovi strany Hlas Petrovi Žigovi. Debatovali najmä o pripravovanom celoplošnom testovaní a ekonomike. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.