Národná banka tvrdí, že bez vládnych opatrení by o prácu prišlo (ďalších) 50-tisíc ľudí. Tvrdenie Eduarda Hegera preto hodnotíme ako ešte pravdivé. 

Podľa údajov Štatistického úradu zo septembra 2020 sa pokles zamestnanosti prehĺbil na 2,5 %. Úrad tvrdí, že „ide o najväčší pokles zaznamenaný od roku 2010. Počet pracujúcich sa v absolútnom vyjadrení znížil o 65,4 tisíc.”

Štát firmám, zamestnancom a živnostníkom pomáhal cez tzv. program „Prvej pomoci”, ktorý spustil 6. apríla 2020. 

Z údajov, ktoré portálu Demagóg.SK poskytol rezort práce, vyplýva, že štát vyplatil v rámci tzv. prvej pomoci podnikateľom, firmám a zamestnancom k 23. októbru 634 miliónov eur. Ďalších takmer 215 miliónov eur vyplatili úrady na tzv. pandemickej OČR a PN-ke. 

Podľa analýzy Národnej banky Slovenska (.pdf, str. 24) by bez opatrení vlády na podporu zamestnanosti prišlo o prácu do konca roka 2020 približne 50-tisíc ľudí.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Ekonomika a testovanie: Heger a Žiga na Markíze

„Odkedy som vo vláde, počúvam takýchto maľovačov čertov na stenu" vravel 18. októbra minister financií Eduard Heger (OĽaNO) poslancovi strany Hlas Petrovi Žigovi. Debatovali najmä o pripravovanom celoplošnom testovaní a ekonomike. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.