Slovenské elektrárne, opäť bolo predkúpne právo, nekúpil 17 %, mohol kúpiť 17 % Slovenských elektrární, nekúpil a čo sme za to dostali? Figu borovú.

Štát má opciu na (další) 17-percentný podiel v Slovenských elektrárňach, tá je však viazaná na dostavbu Mochoviec - ktorá mešká. Nie je teda pravdou, že týchto 17 percent štát už mohol kúpiť”, ako to tvrdí Richard Sulík. Jeho tvrdenie preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Štát vlastní 34-percentný podiel v Slovenských elektrárňach (SE), zvyšných 66 percent vlastní taliansky Enel a český EPH. 

V roku 2015 podpísalo Ministerstvo hospodárstva a Enel Produzione (dcérska spoločnosť Enel-u) Memorandum o porozumení, v ktorom štát získal opciu na 17-percentný podiel a predkupné právo na všetky akcie SE. 

Opcia o.i. znamená, že štát môže sám požiadať o odkúpenie vlastníckeho podielu. Predkupné právo si štát môže uplatniť len v prípade, ak by sa predávať rozhodla druhá strana.

Memorandum však viaže opciu štátu na viacero podmienok, medzi inými na dostavanie blokov jadrovej elektrárne Mochovce. 

Enel (...) aj spolu s EPH, udelia Ministerstvu právo na kúpu dodatočného podielu akcií v SE, a to až do výšky 17% základného imania SE, ktoré bude uplatniteľné v lehote 6 mesiacov od vydania Konečného povolenia pre EMO Bloky 3 a 4…”

Dostavba blokov sa však naťahuje a stále nie sú pripravené na prevádzku.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Sulík a Pellegrini o ekonomike na TA3

„Ja toto považujem za lacný, populistický a nebezpečný návrh," hovoril 4. októbra minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) Petrovi Pellegrinimu (Hlas). „Ak sú vám rodiny s deťmi lacný a populistický návrh," odpovedal expremiér. V diskusii sa bavili aj o koronakríze a predaji strategických podnikov. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.