pár rokov dozadu mohol Robert Fico kúpiť podiel v tej Stredoslovenskej energetike, beriem, nemal síce predkupného, ale z pozície štátu vedel veľa veľa vymôcť, neurobil nič, v tichosti sa to pekne predalo. Ešte čo je horšie, tá kúpna cena bola len polovičná vtedy 380 000 000. Predal a vzápätí to SSE si zobralo 750 miliónový úver a vyplatili dividendy. Pán Křetinský to dostal prakticky takto do daru.

Za vlády Roberta Fica získal podiel v Stredoslovenskej energetike holding Daniela Křetinského. Pri 750 miliónovom úvere si však Richard Sulík pomýlil firmy. Křetinského holding nezískal podiel „do daru” - peniaze sa mu z dividend ešte nevrátili. Tvrdenie Richarda Sulíka preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Od roku 2002 vlastnila 49-percentný podiel v Stredoslovenskej energetike (SSE) francúzska spoločnosť Electricité de France (EDF). Zvyšných 51% vlastnil štát. 

V roku 2013 sa EDF rozhodla svoj podiel predať. Štát už v tom čase nemal predkupné právo. Mal však väčšinu vo valnom zhromaždení, ktoré muselo schváliť nového akcionára. 

Podiel EDF nakoniec odkúpil Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetinského, ktorý zaň zaplatil 386 miliónov eur.

SSE si však nevzalo 750 miliónový úver, aby z neho (aj) vyplatil dividendy EPH. Takýto úver si vzala iná štátna firma - SPP Infrastructure, ktorá má podobnú vlastnícku štruktúru ako SSE. 

Aj pri SPP Infrastructure vlastní EPH 49 a štát 51 percent. A práve SPPI si požičalo 750 miliónov a poslalo z nich akcionárom dividendy. 

Nesedí ani tvrdenie, že Křetinský dostal SSE „do daru”, keďže SSE vyplatila EPH za sedem rokov dividendy vo výške 211 miliónov eur - a teda menej, než bola kúpna cena.

Hovorkyňa ministerstva hospodárstva Katarína Matejková pre DenníkN uviedla, že  „v rámci diskusie mohlo dôjsť k zámene firiem.”

Richard Sulík pre Demagóg.SK uviedol, že z jeho strany došlo k omylu.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Sulík a Pellegrini o ekonomike na TA3

„Ja toto považujem za lacný, populistický a nebezpečný návrh," hovoril 4. októbra minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) Petrovi Pellegrinimu (Hlas). „Ak sú vám rodiny s deťmi lacný a populistický návrh," odpovedal expremiér. V diskusii sa bavili aj o koronakríze a predaji strategických podnikov. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.