My tvrdíme a vyčítame vláde, že nevyužila predkupné právo, pretože v zmluve bolo napísané, že ak sa raz bude tento podiel predávať 49- percentný, tak Slovenská republika a štát je prvý, ktorý môže povedať, áno, chcem si ho kúpiť (…)

Štát vlastní v spoločnosti Východoslovenská energetika 51 percentný podiel. Zvyšných 49 percent donedávna vlastnila spoločnosť RWE, ktorá podiel predala nemeckej firme E.ON. 

V zmluvách s RWE (číslo 16.1, písmeno c, iii) je uvedené, že štát má predkupné právo na podiel strategického partnera. Môže sa tohto práva vzdať alebo namietať proti perspektívnemu nadobúdateľovi. 

Slovensko - v zastúpení Ministerstva hospodárstva - sa predkupného práva vzdalo, za čo dostalo 35 000 000 eur. Keby štát toto právo využil a dostal tak prednosť v kúpnych rokovaniach, vlastnil by 100 percent podniku.

V memorande s E.ON-nom si však Slovensko opätovne vyjednalo predkupné právo na tri roky, ak by opät došlo k predaju. Tvrdenie Petra Pellegriniho hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Sulík a Pellegrini o ekonomike na TA3

„Ja toto považujem za lacný, populistický a nebezpečný návrh," hovoril 4. októbra minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) Petrovi Pellegrinimu (Hlas). „Ak sú vám rodiny s deťmi lacný a populistický návrh," odpovedal expremiér. V diskusii sa bavili aj o koronakríze a predaji strategických podnikov. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.