keby sme chceli korektne teraz informovať verejnosť, tak vytiahneme na stôl 1000 prípadov z Európy, kde bývalí ministri, členovia vlád, predsedovia vlád a ďalší sedia na ústavných súdov

V Európe nie je výnimkou, že na Ústavný súd prichádzajú politici. Tvrdenie Roberta Fica preto v duchu povedaného hodnotíme ako ešte pravdivé. 

V roku 2011 bol v Nemecku za ústavneho sudcu zvolený Peter Müller - niekdajší krajinský premiér a minister spravodlivosti. 

V máji 2020 bol za predsedu nemeckého Ústavného súdu zvolený niekdajší politik CDU Stephan Herbarth. 

Od roku 2013 je sudcom talianskeho Ústavneho súdu Guilliano Amato - predtým premiér a šéf viacerých rezortov. 

Členom francúzskej Ústavnej rady - tamojšej obdoby Ústavneho súdu - boli a sú aj niekdajší politici. Napríklad Laurent Fabius, Valéry Giscard d'Estaing či Alain Juppé.

Výrok bol spomenutý v

, Marta Jančkárová

Fico a Kolíková o reforme súdnictva

„Ja som nečakal, že až tak ďaleko budeme v roku 2020, že budeme bojovať za základy právneho štátu," hovoril 12. septembra Robert Fico (Smer-SD) Márii Kolíkovej v Slovenskom rozhlase. Témou bola chystaná reforma súdnictva.

Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.