Táto vražda bola hrubo politicky zneužitá proti mojej vláde a o tom dnes všetci vieme. Pokusy tu boli rôznorodé, od prepojenia Úradu vlády na taliansku mafiu a po ďalšie nezmysly

Prepojenie človeka blízkeho talianskej mafii na ľudí pôsobiacich na Úrade vlády v čase, keď bol Robert Fico premiérom, je preukázaný fakt - nie nezmysel. Tieto kontakty média odhalili po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Tvrdenie Roberta Fica preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Po zverejnení - pre zavraždenie - nedokončeného článku Jána Kuciaka vyšli najavo kontakty ľudí blízkych strane Smer či premiérovi na michalovského podnikateľa talianskeho pôvodu Antonina Vadalu. 

Podľa denníka SME „talianska organizácia na boj proti mafii DIA (Direzione investigativa antimafia, podobná ako NAKA na Slovensku) vedie Vadalu ako človeka blízkeho kalábrijskej mafii 'Ndrangheta.”

Noviny vychádzali z komunikácie medzi slovenskou ambasádou v Ríme a DIA. Talianske súdy medzičasom Vadalu odsúdili na deväť rokov za pašovanie kokaínu. 

Niekdajšia hlavná štátna radkyňa a asistentka v vtedajšieho premiéra Roberta Fica Mária Trošková bola kedysi Vadalovou priateľkou a podnikala s ním.

Podľa Investigatívneho centra Jána Kuciaka bola Trošková v kontakte s Vadalom aj v čase, keď už pracovala pre premiéra Fica. S Vadalom si mala písať cez aplikácie Threema a Whatsapp aj v rokoch 2014 až 2017. 

Podľa jej výpovede pred vyšetrovateľom ju Vadala zoznámil s Viliamom Jasaňom, vtedajším poslancom strany Smer. „...mal uvoľnené miesto asistenta poslanca a ten ma na tú prácu vzal,” povedala Trošková. Neskôr Trošková prešla pracovať na Úrad vlády. 

Viliam Jasaň pred vyšetrovateľom tvrdil, že „keď bol (Vadala - pozn.) v Bratislave, zavolal ‚poď na kávu‘, keď som mal čas, som išiel, keď nie, tak som nešiel. Dôvod zoznámenia bol ten, že ja ako poslanec som sa stretával s množstvom ľudí, to je všetko.”

„Na osobnej úrovni bol môj vzťah s Vadalom na bežnej úrovni ako s ľuďmi, s ktorými som sa stretával.“ Keď Jasaňov syn predával firmu, kúpil ju od neho Vadala. 

Jasaň k tomu uviedol, že „možno sme sedeli niekedy na káve a spomenul som, že chceme predať firmu. Neviem už teraz povedať.”

Jasaň bol počas tretej vlády Roberta Fica riaditeľom Kancelárie Bezpečnostnej rady SR na Úrade vlády. Po zverejnení prepojení z funkcie odišiel.

Výrok bol spomenutý v

, Marta Jančkárová

Fico a Kolíková o reforme súdnictva

„Ja som nečakal, že až tak ďaleko budeme v roku 2020, že budeme bojovať za základy právneho štátu," hovoril 12. septembra Robert Fico (Smer-SD) Márii Kolíkovej v Slovenskom rozhlase. Témou bola chystaná reforma súdnictva.