ideme pomáhať napríklad bankám, ideme im odpúšťať 350.000.000 EUR, a na druhú stranu povieme, že dôchodcom 300 000 000 proste nedáme… ideme dať bieloruskej opozícii 750 miliónov EUR, ale tým najchudobnejším ľuďom, ktorí zárábajú minimálne mzdy, tak tým povieme, že na nich zvýšenie platu proste nemá.

Nesedí ani jedno z čísel, ktoré Martin Beluský uviedol. Jeho tvrdenie preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Vláda sa chystá zrušiť bankam tzv. bankový odvod. Doteraz kvôli nemu ročne platili 150 miliónov eur, po zvýšení predošlou vládou koncom roka 2019 to mal byť asi dvojnásobok.  

Vláda Roberta Fica schválila pár dní pred voľbami v pochybnom skrátenom konaní 13. dôchodky. Tento rok na nich plánovala dať 442 miliónov eur. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť počítala so 432 miliónmi eur ročne.

Vláda Igora Matoviča tento spôsob a výšku vyplácania 13. dôchodkom mení. Dôchodcovia majú po novom tento rok dostať spolu 307,5 milióna eur. Rozdiel je teda cca 125 miliónov eur. 

2. septembra vláda schválila vytvorenie fondu na podporu bieloruskej občianskej spoločnosti. Vloží doň 250 tisíc eur pôvodne vyčlenených na boj s koronavírusom v Taliansku.

Výrok bol spomenutý v

, Marek Makara

Blaha, Beluský, Letanovská a Šípoš v RTVS

Jediný, kto tu šíri konšpiračné teórie ste Vy pán Blaha," hovoril 6. septembra 2020 poslancovi Smeru Michal Šípoš z OĽaNO. Politici sa stretli v O päť minút dvanásť. Za stolom s nimi sedeli aj Andxrea Letanovská (Za ľudí) a Martin Beluský (ĽSNS). Témou bolo oslobodenie Kočnera, nosenie rúšok, kauzy novej vlády aj očkovanie.

Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.