táto vláda, vláda Igora Matoviča, sa odbavuje na tých najslabších, na dvoch miliónov tých najslabších. Každému priemernému dôchodcovi zoberie 260 EUR mesačne v trinástom dôchodku, každému robotníkovi, tomu najchudobnejšiemu, mu zoberie 33 EUR v rámci minimálnej mzdy. A zoberie ešte aj deťom tie obedy zadarmo. Dokonca nevyplatili mzdu ani tým prekladateľom do posunkovej reči

Nová koalícia znižuje sumu, ktorá má byť vyplatená na 13. dôchodok aj výšku minimálnej mzdy. Obedy zadarmo nahrádza, pre sociálne slabé rodiny však zostanú takmer zadarmo. Tvrdenie Ľuboša Blahu hodnotíme ako celok ako ešte pravdivé. 

13. dôchodok

Vláda Igora Matoviča schválila na návrh ministra práce zmeny v tzv. 13. dôchodkoch. Nové pravidlá musia ešte prejsť v parlamente.

Podľa starých pravidiel prijatých predošlou koalíciou tesne pred voľbami mali penzisti dostať priplatené vo výške priemernej mesačnej sumy starobného dôchodku - teda 460,40 eura. Štát to malo stáť 442 miliónov eur, rozpočet na rok 2020 s nimi však nerátal.

Matovičova vláda sumu 460 eur mení. Výšku 13. dôchodku naviazala na výšku štandardnej penzie - čím nižšia, tým vyšší bude 13. dôchodok. Penzisti s priemerným dôchodkom po novom dostanú asi 205 eur - teda cca o 255 eur menej, ako by dostali podľa predošlých pravidiel.

Minimálna mzda 

Pôvodne mala minimálna mzda v roku 2021 dosiahnuť 60 percent priemernej mzdy, čo by bolo 656 eur. V roku 2020 je na úrovni 580 eur. 

Nová vláda však túto sumu mení a minimálnu mzdu stanovuje na úrovni 623 eur. Oproti pôvodnej sume tak zamestnanci dostanú menej o 33 eur. 

Obedy zadarmo, tlmočníci

Obedy zadarmo pre deti materských a základných škôl majú byť od budúceho roka zrušené a nahradené dvojnásobným daňovým bonusom. Pre deti nezamestnaných rodičov a zo sociálne slabších rodín budú obedy stáť 1 cent. 

Začiatkom septembra media priniesli informáciu, že Úrad vlády a rezort vnútra nezaplatili tlmočníkom do posunkového jazyka za ich služby. Má ísť o niekoľko tisíc eur. Štát prisľúbil nápravu.

Výrok bol spomenutý v

, Marek Makara

Blaha, Beluský, Letanovská a Šípoš v RTVS

Jediný, kto tu šíri konšpiračné teórie ste Vy pán Blaha," hovoril 6. septembra 2020 poslancovi Smeru Michal Šípoš z OĽaNO. Politici sa stretli v O päť minút dvanásť. Za stolom s nimi sedeli aj Andxrea Letanovská (Za ľudí) a Martin Beluský (ĽSNS). Témou bolo oslobodenie Kočnera, nosenie rúšok, kauzy novej vlády aj očkovanie.

Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.