Len žiadna vakcína nie je stopercentná, a keď prejde tým správnym procesom, ktorý je predpísaný, tak potom sa dá vyhlásiť, že je použiteľná, je bezpečná v prijateľnej miere, ale na miliónoch obyvateľov, keď je použitá, určite v určitom percente dôjde k nežiaducim účinkom ako pri každom jednom lieku, takže musíme s tým rátať a musíme byť na to pripravení.

Vakcíny musia prejsť prísnym testovaním ich účinnosti a bezpečnosti. Pri malom percent dojde k nežiadúcim účinkom - tak, ako pri každom inom lieku. Tvrdenie Andrey Letanovskej hodnotíme ako pravdivé. 

Štáty Európskej únie musia dodržiavať spoločný liekopis - teda súbor pravidiel na prípravu a kvalitu liekov. Liekopis vznikol po spolupráci medzinárodne uznávaných autorít. 

Každý liek - vrátane vakcíny - musí pred schválením na použitie prejsť štyrmi fázami testovania, ktoré zisťujú jeho bezpečnosť a účinnosť na dostatočne výpovednej vzorke populácie resp. pacientov. 

Zloženie vakcín je detailne uvedené v príbalovom letáku. Podrobný prehľad vakcín aj pomocných látok v nich vrátane ich potenciálnych vedľajších účinkov prináša web Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. 

Očkovanie je vysoko bezpečné, nie je však úplne bez rizika – ako každý zdravotný úkon. Riziká očkovania lekári a epidemiológovia poznajú,” uvádza Úrad verejného zdravotníctva. Ak ktorékoľvek z rizík nastane, lekár a úrady riešia situáciu podľa pripraveného postupu. 

Úrad tiež upozorňuje na to, že určité malé percento očkovaných osôb si po očkovaní nevytvorí protilátky, alebo si ich nevytvoria v dostatočnom množstve.“ 

Štátny web očkovanie.sk opisuje lokálne a celkové nežiadúce účinky očkovania. Medzi lokálne radí bolesť, začervenanie či zatvrdnutie pri mieste vpichu. Medzi celkové patria zvýšená teplota, nechutenstvo či únava. Tieto príznaky sa vyskytujú u asi 10 percent prípadov, po niekoľkých dňoch pominú.  

Zriedkavé účinky ako bolesti svalov či alergické dermatídy sa vyskytujú o jedného dieťaťa zo stotisíc až milión. Závažné účinky sa objavia u jedného dieťaťa z milión. 

Negatívne aspekty sú mnohonásobne vyvážené významným znížením výskytu ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním,” píše úrad.

Výrok bol spomenutý v

, Marek Makara

Blaha, Beluský, Letanovská a Šípoš v RTVS

Jediný, kto tu šíri konšpiračné teórie ste Vy pán Blaha," hovoril 6. septembra 2020 poslancovi Smeru Michal Šípoš z OĽaNO. Politici sa stretli v O päť minút dvanásť. Za stolom s nimi sedeli aj Andxrea Letanovská (Za ľudí) a Martin Beluský (ĽSNS). Témou bolo oslobodenie Kočnera, nosenie rúšok, kauzy novej vlády aj očkovanie.

Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.