čo sa týka vakcinácie, áno, zase musím povedať, trvám na tom, že nemôžme ukončiť túto debatu, že vakcinácia je hlúposť, vakcinácia na celom svete zabezpečila to, že deti prestali zomierať na detské infekčné ochorenia, práve Afrika slávi veľký sviatok, že sa zbavili detskej mozgovej obrny, vďaka vakcinácii, a v posledných rokoch mali veľmi ťažkú situáciu, lebo boli tiež silné antivakcinárske hnutia, napriek tomu to vybojovali, lebo tí ľudia videli, že tie deti im prestali zomierať a prestali byť zmrzačený na celý život. A takto to bolo s mnohými ochoreniami, o ktorých dnes už našťastie čítame len v knihách, a je to práve vďaka vakcinácii.

Očkovanie pomohlo vyhubiť mnohé infekčné choroby a zachránilo státisícky životov. Tvrdenie Andrey Letanovskej hodnotíme ako pravdivé. 

Úrad verejného zdravotníctva uvádza, že negatívne aspekty (očkovania) sú mnohonásobne vyvážené významným znížením výskytu ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním.”

Podľa úradu vďaka očkovaniu výrazne poklesla chorobnosť a úmrtnosť detí a vykoreneniu niektorých infekčných ochorení. 

Vplyv očkovania možno najlepšie ilustrovať na eradikácii varioly. Vďaka očkovaniu sa podarilo eradikovať (vyhubiť - pozn.) toto smrteľné ochorenie, ktoré bolo ešte v 70. rokoch príčinou mnohých úmrtí na svete. V súčasnosti je  v záverečnej fáze eradikácia ďalšieho závažného až smrteľného ochorenia - detskej obrny.”

V auguste 2020 médiá informovali, že očkovanie pomohlo vykynožiť vírus detskej obrny v Afrike. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zachránila snaha o vyhubenie vírusu detskej obrny od roku 1996 1,8 milióna detí pred ochrnutím a 180-tisíc pred smrťou.

Výrok bol spomenutý v

, Marek Makara

Blaha, Beluský, Letanovská a Šípoš v RTVS

Jediný, kto tu šíri konšpiračné teórie ste Vy pán Blaha," hovoril 6. septembra 2020 poslancovi Smeru Michal Šípoš z OĽaNO. Politici sa stretli v O päť minút dvanásť. Za stolom s nimi sedeli aj Andxrea Letanovská (Za ľudí) a Martin Beluský (ĽSNS). Témou bolo oslobodenie Kočnera, nosenie rúšok, kauzy novej vlády aj očkovanie.

Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.