Vy sa necítite ohrození, nenosíte rúško, ale je to veľmi sebecké, pretože to rúško chráni nielen vás, ale chráni tých ľudí okolo, a to, že by mali nosiť rúško nakazení, to je správne, to by bolo v ideálnom svete, ale my o mnohých ľuďoch nevieme, že sú infikovaní, lebo sa nedali otestovať, sú v inkubačnej dobe atď., nemajú žiadne príznaky, nemali dôvod, aby sa šli otestovať, a práve preto chránime pred týmito ľuďmi tých rizikových pacientov s onkologickými ochoreniami, seniorov, tehotné mamičky a pod.

Rúška chránia svojho nositeľa aj ľudí okolo v prípade, že je infikovaný. špeciálne dôležité to je pri rizikových skupinách. Tvrdenie Andrey Letanovskej preto hodnotíme ako pravdivé. 

Úrad verejného zdravotníctva na svojom webe uvádza, že tvárové rúško je kľúčovou ochrannou pomôckou, ktorou zabraňujeme šíreniu nového koronavírusu do okolia. Jeho nosenie má v súčasnosti význam u každého z nás, nielen u osôb s príznakmi respiračného ochorenia, kde rúško priamo zachytáva prúd kvapôčok. Vírus totiž prenáša aj osoba bez príznakov ochorenia, ktorá nemusí vedieť, že je jeho nosičom, no je tiež infekčná.”

Rúško nám tiež bráni dotýkať sa tváre, čím sa znižuje riziko prenosu vírusu z už infikovaného povrchu. 

Najčastejším dôvodom, prečo sa ľudia dajú testovať na ochorenie COVID-19, je návšteva rizikovej krajiny alebo priamy kontakt s pozitívnym pacientom. Zdravotné ťažkosti pociťuje menší počet infikovaných. 

V období od 29. júna do 21. júla 2020 bolo až 63 % pozitívnych prípadov bezpríznakových (pdf, s. 2). Objavili sa teda aj prípady, kedy sa testovaní prekonali vírus bez toho, aby o tom vedeli.

Najzraniteľnejšími spravidla ľudia nad 60 rokov a tí, ktorí trpia vážnymi chronickými ťažkosťami ako cukrovka, ochorenia srdca, pľúcne choroby, ochorenia znižujúce imunitu či oknoochorenia.

Výrok bol spomenutý v

, Marek Makara

Blaha, Beluský, Letanovská a Šípoš v RTVS

Jediný, kto tu šíri konšpiračné teórie ste Vy pán Blaha," hovoril 6. septembra 2020 poslancovi Smeru Michal Šípoš z OĽaNO. Politici sa stretli v O päť minút dvanásť. Za stolom s nimi sedeli aj Andxrea Letanovská (Za ľudí) a Martin Beluský (ĽSNS). Témou bolo oslobodenie Kočnera, nosenie rúšok, kauzy novej vlády aj očkovanie.

Máte radi náš factcheck? Podporte nás, aby sme ho mohli robiť lepšie » bit.ly/3k2UgmI