v 2018 roku sa vedelo, že zomrel slovenský občan, v 2018 roku jeho rodina bola za veľvyslancom Slovenskej republiky v danom čase v Belgicku, čiže vedelo sa o tom, nebolo to medializované, ale vedel o tom veľvyslanec, čo sa stalo, a čo sa týka teraz, keď vyšlo von to video, kde bola tá hajlujúca policajtka, v ten moment pán premiér Matovič zdvihol telefón, volal premiérke Belgicka, ona ho ubezpečila v tom, že idú to samozrejme prešetriť tak, aby sa nemohol ani náznakom niekto povedať, že sa tu to ututlávalo alebo že by tu niekto nemohol vidieť do tohto spisu a uistila ho aj písomne, že sa to prešetrí na najvyššej úrovni, čiže neklamte, že pán Matovič to neriešil, pretože ja som osobne bol pri tom, keď jednoducho zverejňoval aj to stanovisko svoje, kde volal premiérke Belgicka, čiže nevymýšľajte si, pán Blaha.

O smrti slovenského občana v Belgicku a podozreniach, že za ňou mohol byť (aj) neprimeraný zákrok polície, vedela v roku 2018 verejnosť aj médiá. Viac vedel slovenský veľvyslanec, ani ten však nepoznal okolnosti, ktoré sú známe dnes po zverejnení videa. Tie mohla poznať len advokátka rodiny a možno rodina. Po zverejnení videa minister zahraničných vecí oznámil kroky smerom k belgickej strane. Premiér neskôr uviedol, že volal s belgickou premiérkou a zverejnil jej uistenie, že prípad riadne vyšetria. Tvrdenie Michala Šípoša preto ako celok hodnotíme ako ešte pravdivé. 

Už v roku 2018 RTVS infrmovala o tom, že v Belgicku zomrel slovenský občan (Chovanec). Muž sa podľa svedkov snažil dostať do lietadla násilím a nedovolil personálu skontrolovať, či má platnú letenku. To, či bol zákrok voči nemu neprimerane tvrdý, už vyšetrujú belgické úrady.”

Okolnosti zásahu policajtov a ich brutalita však (verejne) známe neboli. Bývalý slovenský veľvyslanec Stanislav Vallo, ktorý bol v tom čase ako diplomat v Belgicku, pre DenníkN uviedol, že vedeli (rodina na začiatku tragédie) len málo a mali veľmi sporadické informácie.”

Povedal tiež, že len čo sme ho prvý raz uvideli na nemocničnej posteli, bolo nám jasné, že sa muselo udiať niečo zvláštne.” Keď bol na stretnutí so zástupcom ministra vnútra, mal pred sebou na stole spis k prípadu Chovanec. Nedal mi však do neho nahliadnuť.” O výsledkoch vyšetrovania informovaný nebol. 

Podľa Valla ambasáda nemala ani informácie, či bolo začaté trestné stíhanie, či niekoho obvinili alebo či mala polícia k dispozícii kamerové záznamy. Prístup do spisu podľa neho mala len advokátka poškodených. O extrémistických prejavoch policajtky tiež nevedel.

Video z cely zadržaného Jozefa Chovanca bolo v Belgicku zverejnené 19. augusta 2020. Vidno na ňom, ako policajti dlhé minúty kľačia na jeho tele a ako policajtka dvíha ruku v geste napodobňujúcom nacistický pozdrav. Chovanec zraneniam podľahol. 

Igor Matovič 2. septembra informoval, že hneď po zverejnení videa kontaktoval belgickú premiérku Sophie Wilmes. Žiadal som ubezpečenie, aby bola zabezpečená úplná nezávislosť vyšetrovania.” Matovič zverejnil aj písomné stanovisko premiérky, ktorá ho uistila, že bolo začaté dôkladné prešetrenie prípadu.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok verejne odsúdil Chovancovu smrť 21. augusta, a uviedol, že slovenská diplomacia podniká kroky voči belgickej strane.

Výrok bol spomenutý v

, Marek Makara

Blaha, Beluský, Letanovská a Šípoš v RTVS

Jediný, kto tu šíri konšpiračné teórie ste Vy pán Blaha," hovoril 6. septembra 2020 poslancovi Smeru Michal Šípoš z OĽaNO. Politici sa stretli v O päť minút dvanásť. Za stolom s nimi sedeli aj Andxrea Letanovská (Za ľudí) a Martin Beluský (ĽSNS). Témou bolo oslobodenie Kočnera, nosenie rúšok, kauzy novej vlády aj očkovanie.

Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.