na začiatku, keď bola ešte vláda Smeru, a začalo sa testovať, tak tých testov bolo 19. marca vo štvrtok napr. 301 testov, no a keď si zoberieme porovnanie napr. 3. septembra tiež vo štvrtok, tak tých testov bolo 4772, čiže je to neporovnateľne viac testov, ako to bolo v minulosti, čiže tam je aj krásne vidieť ten rozdiel ako sa na takéto veci pripravila minulá vláda, a ako v podstate pokračuje naša vláda. Máme pandemický plán… podľa ktorého sa dnes postupuje, máme plné sklady hmotných rezerv a ochranných pomôcok, zvýšili sme počty pľúcnych ventilácií, pripravili sme plán reprofilizácie nemocníc, otvárame v každom krajskom meste veľkoplošné odberné miesta, a čo je dosť podľa mňa aj dôležité, že tí ľudia v prvej línii, ktorí pomáhali, dostanú odmeny

Web korona.gov.sk, ktorý prevádzkuje Ministerstvo informatizácie, uvádza pre deň 19. marec 301 testov na koronavírus. To bolo dva dni predtým, ako vládu prebral Igor Matovič. Web NCZI uvádza pre 19. marec 284 spravených testov. Vo štvrtok 3. septembra zdravotníci spravili 4772 testov. 

Ministerstvo zdravotníctva 14. augusta zverejnilo pandemický plán, ktorým má riadiť postup úradov a zdravotníkov pri respiračných ochoreniach. 

Riaditeľ Štátnych hmotných rezerv koncom augusta ubezpečil, že majú zásoby ochranných pomôcok a sú pripravení na druhú vlnu pandémie. 

Podľa hlavného hygienika bol dostatok testovacích setov na 30 až 40 dní a priebežne ich dopĺňali aj štátne hmotné rezervy. 

Koncom júla štát dostal od firmy Chirana 300 pľúcnych ventilácií, ktoré si od nej objednal. Trojfázovú reprofilizáciu nemocničných lôžok pre pacientov s Covid-19 ohlásil minister zdravotníctva ešte v apríli. V júli štát otestoval aj spustenie druhej a tretej fázy. 

6. septembra pandemická komisia schválila vybudovanie krajských veľkokapacitných odberových miest, prvé bolo otvorené v Bratislave. 

Zdravotníci, hasiči, vojaci a policajti, ktorí boli v začiatkoch pandémie „v prvej línii”, dostanú od štátu odmeny. Tvrdenie Michala Šípoša preto hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

, Marek Makara

Blaha, Beluský, Letanovská a Šípoš v RTVS

Jediný, kto tu šíri konšpiračné teórie ste Vy pán Blaha," hovoril 6. septembra 2020 poslancovi Smeru Michal Šípoš z OĽaNO. Politici sa stretli v O päť minút dvanásť. Za stolom s nimi sedeli aj Andxrea Letanovská (Za ľudí) a Martin Beluský (ĽSNS). Témou bolo oslobodenie Kočnera, nosenie rúšok, kauzy novej vlády aj očkovanie.

Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.