Vakcíny, ktoré v Spojených štátoch aj v Izraeli aj inde, už sú aj s nanočipmi… V Spojených štátoch vám vedia vstreknúť látku s nanočipom tak, že napr. pre vojakov, ktorí sú smrteľne zranení do miechy. Títo vojaci ďalej ešte nejaký čas fungujú.

Mnohí lekári a firmy považujú využitie nanočipov za sľubný spôsob, ako by mohli v budúcnosti monitorovať či skúmať  zdravie pacientov.  Neexistujú však dôkazy o tom, že existujú vakcíny s nanočipmi, ani že takéto vakcíny využíva americká armáda. Naopak, expert z amerického Centra pre vývoj vakcín upozorňuje na to, že aj najmenšie čipy sú pre akúkoľvek vakcínu priveľké. Tvrdenie Mariána Kotlebu preto hodnotíme ako nepravdivé.

Hoaxy o tom, že Spojené štáty americké vyvíjajú vakcínu s nanočipom (a dovetkom, že vďaka nej by mohli sledovať pohyb ľudí), kolujú po internete už dlho. Jeden taký v marci vyvrátil factcheckingový portál PolitFact. 

„Dokonca aj najmenšia verzia čipov je priveľká na to, aby sa zmestila do očkovacej ihly - ide sa o ihly s veľmi malými otvormi,“ povedal k téme Dr. Wilbur Chen, vedec v oblasti infekčných chorôb z Centra pre vývoj vakcín a globálneho zdravia v Marylande.

V roku 2010 švajčiarska firma Novartis oznámila, že pracuje na vývoji „chytrej tabletky” s mikročipom, ktorú by človek prehltol a tá by vysielala lekárom informácie o stave vnútorných orgánov. Firma ňou chcela nahradiť invazívne a často bolestivé vyšetrenia. Nešlo však o vývoj vakcíny ale tabletky.

Podľa mnohých expertov môže byť implantovanie čipov budúcnosťou zdravotníctva - ešte dlho však nebude bežnou praxou. Čipy využíva niekoľko súkromných firiem - no ako technologickú vymoženosť, napríklad ako spôsob, ako sa zamestnanec môže dostať do budovy. 

Amerciká armáda rozmýšľa o tom, že by čipy využívala na monitorovanie zdravotného stavu vojakov. 

Marián Kotleba nereagoval na emailovú žiadosť, aby pre svoje tvrdenie poskytol dôkaz resp. zdroj, z ktorého vychádzal.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Grendel a Kotleba na Markíze

Ani neviem, čo by som na to povedal," povedal Gábor Grendel (klub OĽaNO) 21. júna v relácii Na telo - vedľa neho sedel Marián Kotleba (Kotlebovci - ĽSNS). Diskutovali o interrupciách, voľbe generálneho prokurátora aj o očkovaní. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.