Sudkyňa v tomto konkrétnom prípade povedala, že skutok je možno stíhať dokonca ešte podľa prísnejšej kvalifikácie ako je podaná obžaloba v prípade pána poslanca. A to za založenie a propagovanie hnutia smerujúceho k potláčaniu základných práv a slobôd. Tam je teda trest ešte prísnejší.

Sudkyňa zvážila inú kvalifikáciu skutku, za ktorý je Marián Kotleba stíhaný. Pri nej je trest prísnejší než pri pôvodnej kvalifikácii. Tvrdenie Gábora Grendela preto hodnotíme ako pravdivé. 

Členovia a podporovatelia ĽSNS oslavovali 14. marca 2017 výročie založenia Slovenského štátu. Počas programu predseda strany Marian Kotleba rozdal trom viacdetným rodinám šeky so sumou 1488 eur. 

Číslo 14 odkazuje v nacistickej symbolike na 14 slov Davida Laneho - predstaviteľa americkeho hnutia presadzujúceho nadradenosť bielej rasy. Čislovky 88 predstavujú v tejto symbolike ôsme písmeno v abecede - H - a skratku Heil Hitler. 

Strana použitie súm na znak týchto symbolov opakovane odmietla. Uviedla, že na dar vo výške 4464 eur rozdelený na tri časti po 1488 eur sa „v rámci charitatívnej zbierky poskladali poslanci, poslaneckí asistenti a krajskí a okresní predsedovia ĽS Naše Slovensko."

Polícia ani prokuratúra tomuto vysvetleniu neverí, čísla nepovažuje za náhodné. Kotleba preto stojí pred súdom za sympatie k hnutiam potláčajúcim základné práva a slobody. 

Podľa zákona hrozí za tento trestný čin postih šesť mesiacov až tri roky odňatia slobody. 

Sudkyňa Ružena Sabová koncom januára 2020 povedala, že skutok zvažuje kvalifikovať pod prísnejší paragraf - o založení, podpore a propagácii hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Tam už podľa zákona hrozí trest väzenia na štyri až osem rokov.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Grendel a Kotleba na Markíze

Ani neviem, čo by som na to povedal," povedal Gábor Grendel (klub OĽaNO) 21. júna v relácii Na telo - vedľa neho sedel Marián Kotleba (Kotlebovci - ĽSNS). Diskutovali o interrupciách, voľbe generálneho prokurátora aj o očkovaní. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.