My sme už x-krát povedali, že tie peniaze (šeky na 1488 eur, pozn.), ktoré sme dali rodinám, ktoré majú postihnuté deti a sú naozaj odkázané na sociálnu pomoc, me dali ako výsledok zbierky. Ľudia sa pozbierali a my sme pomohli ľuďom a rodinám.

Strana Mariána Kotlebu opakovane tvrdí, že suma 1488 eur na darovaných šekoch nebola cieleným narábaním s nacistickými symbolmi, ale (náhodným) výsledkom zbierky. Dôkaz o tom však chýba, polícia ani prokuratúra tomu aj s ohľadom na históriu mnohých členov strany neveria. 

Členovia a podporovatelia ĽSNS oslavovali 14. marca 2017 výročie založenia Slovenského štátu. Počas programu predseda strany Marian Kotleba rozdal trom viacdetným rodinám šeky so sumou 1488 eur. 

Číslo 14 odkazuje v nacistickej symbolike na 14 slov Davida Laneho - predstaviteľa americkeho hnutia presadzujúceho nadradenosť bielej rasy. Čislovky 88 predstavujú v tejto symbolike ôsme písmeno v abecede - H - a skratku Heil Hitler. 

Strana použitie súm na znak týchto symbolov opakovane odmietla. Uviedla, že na dar vo výške 4464 eur rozdelený na tri časti po 1488 eur sa „v rámci charitatívnej zbierky poskladali poslanci, poslaneckí asistenti a krajskí a okresní predsedovia ĽS Naše Slovensko."

Polícia ani prokuratúra tomuto vysvetleniu neverí, čísla nepovažuje za náhodné. Kotleba preto stojí pred súdom za sympatie k hnutiam potláčajúcim základné práva a slobody. 

Marián Kotleba na žiadosť o vyjadrenie nereagoval.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Grendel a Kotleba na Markíze

Ani neviem, čo by som na to povedal," povedal Gábor Grendel (klub OĽaNO) 21. júna v relácii Na telo - vedľa neho sedel Marián Kotleba (Kotlebovci - ĽSNS). Diskutovali o interrupciách, voľbe generálneho prokurátora aj o očkovaní. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.