Neprokurátorom môže byť generálny prokurátor v mnohých európskych krajinách, v Anglicku, vo Švédsku, na Cypre, v Holandsku a ešte v ďalších. Nie je to žiadna novinka, je to celosvetová možnosť a je to dokonca aj odporúčaním Benátskej komisie, čo je poradný orgán pre ústavné otázky Rady Európy. Benátska komisia odporúča vo svojich analýzach rozšíriť možnosť kandidovať na generálneho prokurátora aj neprokurátora.

Podľa porovnávacej štúdie Open Society Institute z januára 2019 nastúpilo do funkcie generálneho prokurátora z inej než prokurátorskej profesie 8 z 28 generálnych prokurátorov v EÚ. Možnosť kandidovať na túto funkciu aj pre právnikov - neprokurátorov platí aj v Holandsku, Švédsku, na Cypre či v Anglicku a Walese (s. 24).

Tzv. Benátska komisia (Európska komisia pre demokraciu prostredníctvom práva) je poradným orgánom Rady Európy. 

V súhrnnej správe s odporúčaniami (2017) komisia uvádza, že šanca uchádzať sa o funkciu generálneho prokurátora pre kandidátov, ktorí neboli v prokuratúre, ale majú dostatok skúsenosti v súdnictve alebo advokácii, môže zvýšiť transparentnosť a nezávislosť úradu. 

Tvrdenie Gábora Grendela preto hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Grendel a Kotleba na Markíze

Ani neviem, čo by som na to povedal," povedal Gábor Grendel (klub OĽaNO) 21. júna v relácii Na telo - vedľa neho sedel Marián Kotleba (Kotlebovci - ĽSNS). Diskutovali o interrupciách, voľbe generálneho prokurátora aj o očkovaní.