Podmienka bezúhonnosti je samozrejme dnes v zákone o prokuratúre, podľa ktorého prokurátorom sa môže stať človek len, ak je bezúhonný a v zmysle tohto zákona. Ten zákon tu platí takto už roky. V zmysle tohto zákona sa za bezúhonného považuje každý, kto nebol odsúdený za úmyselný trestný čin. Pán Lipšic spôsobil dopravnú nehodu, čo je nedbanlivostný trestný čin a nie úmyselný.

Keďže generálnym prokurátorom sa dnes môže stať len prokurátor a každý prokurátor musí spĺňať podmienku bezúhonnosti, aj dnes platí, že ju musí spĺňať aj každý generálny prokurátor. Tvrdenie Gábora Grendela preto hodnotíme ako pravdivé. 

Zákon, ktorý upravuje voľbu generálneho prokurátora, nehovorí o bezúhonnosti kandidáta. Generálnym prokurátorom sa však môže stať len prokurátor - a na neho zákonodarca podmienku bezúhonnosti už kladie.

Aj dnes platí, že prokurátor nesmie byť odsúdený za úmyselný trestný čin a nesmie mať zahladený niektorý z vybraných trestných činov. 

Rovnakú podmienku bezúhonnosti dnes koaliční poslanci navrhujú dať priamo do zákona, ktorý upravuje spôsob voľby generálneho prokurátora. 

Začiatkom mája 2020 označil Richard Sulík (SaS) Daniela Lipšica za jedno z kvalitných mien, ktoré by mohli byť v debate o funkciu generálneho prokurátora. 

Lipšic v reakcii na to uviedol, že nateraz nevidí dôvod rozmýšľať o kandidatúre a nerozmýšľa o zákulisných ťahoch. 

V minulosti bol právoplatne odsúdený za prečin usmrtenia - čo je jeden z nedbanlivostných (a teda neúmyselných) trestných činov. Podmienku bezúhonnosti teda spĺňa aj za súčasných pravidiel.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Grendel a Kotleba na Markíze

Ani neviem, čo by som na to povedal," povedal Gábor Grendel (klub OĽaNO) 21. júna v relácii Na telo - vedľa neho sedel Marián Kotleba (Kotlebovci - ĽSNS). Diskutovali o interrupciách, voľbe generálneho prokurátora aj o očkovaní.