Dnes podľa zákona môže generálneho prokurátora, teda kandidáta navrhnúť iba poslanec Národnej rady. V tej novele zákona, ktorá je aktuálne v parlamente, toto rozširujeme na radu prokurátorov, ombudsmanku, ministerka spravodlivosti môže navrhovať, profesijné organizácie atď. a všetky tieto inštitúcie budú môcť navrhnúť svojho kandidáta.

Podľa dnešného znenia zákona „generálneho prokurátora vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh Národnej rady Slovenskej republiky.”

Koaličný návrh na zmenu tohto zákona má rozšíriť tak okruh ľudí, ktorí by mohli kandidovať, ako aj okruh ľudí, ktorí by mohli nominovať kandidátov. 

Po novom by kandidátov mohol navrhnúť urobiť poslanec parlamentu, minister spravodlivosti, ombudsman, rada prokurátorov, profesijná organizácia právnikov či vedecká inštitúcia pôsobiaca v oblasti práva. 

Tvrdenie Gábora Grendela preto hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Grendel a Kotleba na Markíze

Ani neviem, čo by som na to povedal," povedal Gábor Grendel (klub OĽaNO) 21. júna v relácii Na telo - vedľa neho sedel Marián Kotleba (Kotlebovci - ĽSNS). Diskutovali o interrupciách, voľbe generálneho prokurátora aj o očkovaní.