Je to na základe žiadosti (príspevok na letnú školu, pozn.). Tieto žiadosti už boli zverejnené. Školy môžu o ne žiadať. Je to veľmi jednoduchá žiadosť na to, aby sme mohli dať príspevok 500 až 800 EUR na týždeň na jednu skupinu žiakov. Je to na ostatné 3 týždne v auguste, aby sme sa pripravili vlastne na ten september. Naozaj tam neurčujeme nejakým zásadným spôsobom pravidlá. Malo by to byť otvorené. A nekladú sa tam nejaké medze kreativity učiteľov. Chceme, aby tí žiaci prišli naspäť do škôl v jednotlivých skupinách od 10 do 20 detí, aby tam prežívali nejaké obdobie a čas, aby sa mohli vzdelávať, aby mohli začať opakovať vedomosti, ale iným spôsobom ako je to zvykom už od septembra, keď už sedia v laviciach.

Ministerstvo školstva zverejnilo žiadosti o príspevky na letné školy, ktoré  sú určené pre základné a špeciálne školy. Výška príspevku závisí od počtu hodín strávených v škole počas jedného dňa. 

V prípade 4- až 6-hodinového dňa dostane škola príspevok 500 eur na týždeň. 800 eur dostane, ak sa rozhodne otvoriť letnú školu na 7 až 10 hodín denne. Maximálny príspevok na jednu školu je 2 600 eur. Letné školy sa môžu konať v troch posledných augustových týždňoch. Jedného cyklu sa môže zúčastniť 10 až 20 žiakov.

Ministerstva chce žiakom poskytnúť zmysluplné využitie času počas prázdnin a vyrovnať nerovnosti vo vedomostiach, ktoré vznikli počas online výučby cez koronakrízu. Zverejnilo tiež príklady výchovno-vzdelávacích aktivít, ktoré majú inšpirovať pedagógov. 

Tvrdenie Branislava Gröhlinga hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Gröhling, Saková a Mikulec po tragédii vo Vrútkach

Ja by som to nikdy osobne nespravila," hovorila exministerka vnútra Denisa Saková (toho času na odchode zo strany Smer) svojmu nástupcovi Romanovi Mikulcovi (OĽaNO). So šéfom rezortu školstva Branislavom Gröhlingom debatovali 14. júna 2020 na Markíze.

Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.