zvýšilo sa nám domáce násilie (od začiatku bezpečnostných opatrení v rámci ochrany pred Covid-19, pozn.)

Počas pandémie stúpol počet prípadov domáceho násilia - u nás aj vo svete. Tvrdenie Denisy Sakovej hodnotíme ako pravdivé. 

Krajiny po celom svete hlásili nárast domáceho násilia po tom, čo kvôli pandémii koronavírusu nariadili občanom domáce karantény a minimalizovanie času na verejných priestranstvách. 

Róbert Dobrovodský zo slovenskej Expertnej pracovno-poradnej skupiny Národného projektu Pomoc obetiam hovorí, že obete v časoch zvýšeného násilia telefonujú na linku pomoci menej alebo vôbec. 

Podľa hlavnej manažérky Koordinačno-metodického centra pre rodovo podmienené a domáce násilie Barbory Burajovej volalo na krízovú linku po vyhlásení karanténnych opatrení menej žien než zvyčajne. 

„Zvýšil sa však počet volaní od tzv. tretích osôb, teda od ľudí, ktorí majú vo svojom okolí ženu zažívajúcu násilie a chcú sa poradiť, akým spôsobom jej môžu pomôcť,“ povedala Burajová.

Vládny web uvádza, že domáce násilie sa podľa odhadov zvýšilo o 30-40%. Ako hlavné dôvody vidí, že obete sú s násilníkmi zatvorené v spoločnom priestore a kvôli karanténe nemajú kam utiecť. 

Na vyšší počet prípadov domáceho násilia počas pandémie upozorňovala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Gröhling, Saková a Mikulec po tragédii vo Vrútkach

Ja by som to nikdy osobne nespravila," hovorila exministerka vnútra Denisa Saková (toho času na odchode zo strany Smer) svojmu nástupcovi Romanovi Mikulcovi (OĽaNO). So šéfom rezortu školstva Branislavom Gröhlingom debatovali 14. júna 2020 na Markíze.

Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.