…kde by boli logopédi, ktorých máme veľký nedostatok

Slovensku chýbajú logopédi. Tvrdenie Branislava Gröhlinga hodnotíme ako pravdivé. 

Slovenská lekárska spoločnosť (SLS) pripomienkovala v júli 2019 nariadenie vlády o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. 

„Čísla hovoria, že na Slovensku máme dnes 1 logopéda na cca 34 000 obyvateľov, čo je najmenej z celej Európy. Slovensko má z celej Európy najnižší počet týchto špecialistov. V súčasnosti sa pohybuje toto číslo približne okolo 150 logopédov  na 5 200 000 obyvateľov, za predpokladu, že počítame aj s klinickými logopédmi, pracujúcimi v nemocničných zariadeniach,” uvádza SLS v pripomienke.

Podľa SLS by sa počet logopédov mal zvýšiť tak, aby pripadal jeden logopéd na 20 000 obyvateľov – v optimálnom prípade na 15 000.

Na nedostatočný počet logopédov upozornil vo februári 2015 aj vedúci Katedry logopédie Zsolt Cséfalvay a v máji 2017 logopédka Hana Laciková z Inštitútu detskej reči.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Gröhling, Saková a Mikulec po tragédii vo Vrútkach

Ja by som to nikdy osobne nespravila," hovorila exministerka vnútra Denisa Saková (toho času na odchode zo strany Smer) svojmu nástupcovi Romanovi Mikulcovi (OĽaNO). So šéfom rezortu školstva Branislavom Gröhlingom debatovali 14. júna 2020 na Markíze.

Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.