Zuzana Čaputová zase neprišla len tak z nejakého priestoru. Bola to osoba, ktorá už bola známa nejakými svojimi aktivitami a v prvom rade bola členkou politickej strany, zatiaľ čo Andrej Kiska kandidoval na úrad ako ako apolitická osoba.

Zuzana Čaputová kandidovala za prezidentku ako straníčka, Andrej Kiska ako nezávislý (nie apolitický) kandidát. Tvrdenie Moniky Beňovej hodnotíme v duchu povedaného ako ešte pravdivé. 

Zuzana Čaputová

Prezidentka Zuzana Čaputová bola pred nástupom do funkcie členkou a podpredsedníčkou politickej strany Progresívne Slovensko. Strana jej kampaň podporovala. 

Predtým bola advokátkou, spolupracovala s VIA IURIS. Občanom právne pomáhala v kauze „Pezinská skládka”. Za tieto dlhoročné enviro-aktivity bola v roku 2016 ocenená prestížnou Goldmanovou cenou. 

Zapojila sa aj do argumentácie a zberu podpisov za zrušenie Mečiarových amnestii. 

Andrej Kiska

Andrej Kiska bol pred nástupom do funkcie prezidenta podnikateľom a manažérom. V roku 2006 založil dobročinnú organizáciu Dobrý anjel, ktorá pomáha rodinám zasiahnutým rakovinou. 

Dôvodom, prečo kandidoval, bolo jeho rozhorčenie, v akom stave je naša spoločnosť, ako tradiční politici často zabúdajú na problémy skutočných ľudí.” 

Kiska teda nebol „apolitický” v zmysle, že by sa nezaujímal o politiku. Bol nezávislý kandidát, pretože nebol členom žiadnej strany ani za žiadnu nekandidoval.

Výrok bol spomenutý v