A ten nárast (nezamestnanosti, pozn.) za posledný mesiac je 1,5 % je enormný a nikdy v histórii taký nebol a to sú tí pracovníci, ktorí pracovali v službách a my sme im na 2 či 3 mesiace zatvorili prevádzky.

Medzi marcom a aprílom vzrástla nezamestnanosť o 1,38 p.b., čo je najväčší nárast v histórii Slovenska. K tomuto vysokému číslu prispeli aj prepustení pracovníci v službách. Aj napriek odchýlke v údaji a faktu, že k nárastu prispeli nielen pracovníci v službách, hodnotíme tvrdenie Petra Žigu ako ešte pravdivé.

Miera evidovanej nezamestnanosti narástla medzi marcom a aprílom 2020 o 1,38 percentuálneho bodu na 6,57%, čo je podľa NBS najväčší medzimesačný nárast v slovenskej histórii.

K tomuto nárastu prispeli aj pracovníci v službách. Podľa údajov ÚPSVaR pracovalo (predtým než sa stali nezamestnanými) najviac ľudí práve v službách a obchode (.xls, Tab7.) 

Podľa analytikov NBS dochádza k prepúšťaniu najmä v priemysle, obchode, ubytovacích a stravovacích službách.

Prvé prevádzky vláda zatvorila 16. marca, výnimku dala len niektorým. Otváranie ekonomiky prebiehalo nateraz v troch fázach -  22. apríla, 6. mája a 3. júna. Niektoré predajne tak boli zavreté len” niečo vyše mesiaca (37 dní), iné dlhšie.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Boris Kollár a Peter Žiga na TA3

„Keď sa chcete vyjadrovať k ekonomickým témam, tak si to naštudujte,"vravel Peter Žiga (Smer-SD) šéfovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Smer rodina). „Keby ste boli skutočne zodpovedný (ekonóm) a nie, prepáčte, mi hochštapler," vracal naspäť Kollár. Posledná májová diskusia TA3 mala grády.