Keď sa to schvaľovalo, ten rozpočet ešte bol pred covidom a pred pandémiou a 400 000 000 (výdavky na 13. dôchodok, pozn.), ktoré nie je kryté,

Predpokladané výdavky na 13. dôchodky nie sú vo výške 400 miliónov - ale vo výške 430 až 440 miliónov eur. Tvrdenie Petra Žigu hodnotíme pre priveľkú odchýlku ako už nepravdivé.

Parlament schválil štátny rozpočet na rok 2020 3. decembra 2019. Prvý prípad zápalu pľúc neznámeho pôvodu v čínskom Wuhane Svetová zdravotnícka organizácia zaregistrovala 31. decembra 2019. Pandémiu vyhlásila v marci 2020.

Zákone o štátnom rozpočte na rok 2020 nepočítal s trinástymi dôchodkami. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vo svojich výdavkoch rátalo s vianočnými príspevkami dôchodcom vo výške 152 miliónov eur. Trináste dôchodky ich mali nahradiť.

Predkladatelia 13. dôchodkov odhadovali výdavky s nimi spojené na 442 miliónov eur. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť počíta so 432 miliónmi eur ročne.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Boris Kollár a Peter Žiga na TA3

„Keď sa chcete vyjadrovať k ekonomickým témam, tak si to naštudujte,"vravel Peter Žiga (Smer-SD) šéfovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Smer rodina). „Keby ste boli skutočne zodpovedný (ekonóm) a nie, prepáčte, mi hochštapler," vracal naspäť Kollár. Posledná májová diskusia TA3 mala grády. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.