Zo zdroja, z ktorého Juraj Šeliga pri tvrdení vychádzal, takáto informácia nevyplýva. Prehľad podľa takýchto kritérií neposkytuje. Jeho tvrdenie preto hodnotíme ako neoveriteľné. 

Juraj Šeliga sa pri tvrdení opieral o porovnávaciu štúdiu Open Society Institute z januára 2019. 

Tá však takéto tvrdenie neuvádza. Hovorí iba”, že 8 z 28 generálnych prokurátorov do svojej funkcie nastúpilo z inej než prokurátorskej profesie. To však nemusí znamenať, že pred touto ne-prokurátorskou profesiou boli kedysi prokurátormi. Prehľad podľa takéhoto kritéria štúdia neposkytuje. 

Tvrdenie zo štúdie mal Šeliga korektne zachytené na plagáte, ktorý počas relácie ukazoval. Pred nástupom do funkcie boli sudcami generálni prokurátori Holandska, Cypru, Bulharska, Litvy a Švédska. Poľský GP bol ministrom, český bol v Eurojuste a anglický GP bol advokátom. 

„Toto bola súčasne informácia, ktorú sme chceli komunikovať - teda že 8 z 28 GP bezprostredne pred nástupom do funkcie neboli prokurátori,” uviedol pre Demagóg.SK Šeligov asistent Martin Záthurecký.

Ako pomôcku mal pán Šeliga priložený plagát, v ktorom je táto štatistika zachytená presne nie len čo sa týka počtov, ale aj čo sa týka presného wordingu. Ide tak pri najlepšom svedomí o nepresnosť vo vyjadrení sa,” dodal.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Šeliga a Tomáš na Markíze

Nemôžte robiť takýto záver. Je to neprofesionálne," upozorňoval Erik Tomáš (Smer-SD) moderátora relácie Na telo. V nedeľu 10. mája sa tam stretol s Jurajom Šeligom (Za ľudí). Diskutovali o pomalej štátnej pomoci firmám aj napätí v Smere. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.