Piati z dvadsiatich siedmich krajín Európskej únie nikdy nepôsobili na prokuratúre, 5 generálni prokurátori.

Podľa štúdie, z ktorej Juraj Šeliga vychádzal, malo v roku 2019 - ešte počas členstva Veľkej Británie v EÚ - skúsenosť s prácou prokurátora 6 z 28 generálnych prokurátorov členských krajín. Jeho tvrdenie preto hodnotíme ako ešte pravdivé. 

Juraj Šeliga sa pri tvrdení opieral o porovnávaciu štúdiu Open Society Institute z januára 2019. 

Tá hovorí, že 22 z 28 generálnych prokurátorov krajín EÚ má skúsenosť s prokurátorskou prácou, 6-ti nemajú. 

Štúdia počítala medzi krajiny EÚ ešte aj Veľkú Britániu, tá z nej však k 31. januáru 2020 odišla. Jej vtedajší generálny prokurátor Max Hill bol predtým advokátom a šéfom asociácie trestných právnikov. 

Predseda Rady prokurátorov SR Juraj Purgat pre portál Demagóg.SK uviedol, že Veľká Británia má špecifický a úplne odlišný systém. 

Tam sa funkcia generálneho prokurátora historicky vyvinula z funkcie hlavného poradcu Koruny, kedy bol na tieto služby najatý profesionálny advokát (attorney), neskôr bol zástupcom Koruny v sporoch a dnes generálny prokurátor zastrešuje Úrad kráľovskej prokuratúry (Crown Prosecution Service) aj úrad Služby vládneho právneho poradenstva (Government Legal Service).”

V ostatných európskych štátoch podľa Purgata vykonáva funkciu generálneho prokurátora kariérny prokurátor, alebo bývalý sudca (Cyprus, Litva a Švédsko). V Holandsku riadi prokuratúru štvorčlenná Rada generálnych prokurátorov, ktorej jeden člen nie je prokurátor a ten je expertom zodpovedným za oblasť financií, IT a za ľudské zdroje.”

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Šeliga a Tomáš na Markíze

Nemôžte robiť takýto záver. Je to neprofesionálne," upozorňoval Erik Tomáš (Smer-SD) moderátora relácie Na telo. V nedeľu 10. mája sa tam stretol s Jurajom Šeligom (Za ľudí). Diskutovali o pomalej štátnej pomoci firmám aj napätí v Smere. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.