Chcem povedať, že vaša ministerka spravodlivosti z vašej strany, pán Šeliga konštatovala, že je lepšie, aby sa generálny prokurátor vyberal z prokurátorov … pani prezidentka sa skôr prikláňa k možnosti, aby bola zachovaná len možnosť vyberať generálneho prokurátora z prokurátorov a čo je najdôležitejšie, rada prokurátorov, najvyšší prokurátorský orgán, konštatoval presne to isté.

Názor, že na čele slovenskej prokuratúry by mal byť prokurátor, má ministerka spravodlivosti, prezidentka aj Rada prokurátorov. Tvrdenie Erika Tomáša preto hodnotíme ako pravdivé. 

„Môj názor je, že by sme mali vybrať človeka z prokuratúry. Prokuratúra má veľmi veľa prokurátorov, ktorí sú silné osobnosti a tých dôvodov, prečo by sme mali vyberať z nich je viac,“ uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). 

Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že „presadí transparentný a širšiemu okruhu kandidátov otvorený model navrhovania a voľby kandidátov na funkciu generálneho prokurátora a špeciálneho prokurátora podľa štandardov pre kandidátov na funkciu ústavného sudcu.”

Systém našej prokuratúry sme porovnávali so zahraničnými. Jednoznačne mi z toho vyplývalo, že v rámci románskeho systému prokuratúry, ktorý tu máme, má byť generálnym prokurátorom osoba z vnútra prokuratúry. Pokiaľ toto chceme meniť, mala by tomu predchádzať poctivá odborná debata s dostatkom času a riadny legislatívny proces. Vnímam to tak, že súčasná právna úprava má logiku a myslím, že je to tak správne,“ uviedla prezidentka Zuzana Čaputová v rozhovore pre Aktuality.sk.

Šéfa prokuratúry by vnútri systému hľadala aj Rada prokurátorov.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Šeliga a Tomáš na Markíze

Nemôžte robiť takýto záver. Je to neprofesionálne," upozorňoval Erik Tomáš (Smer-SD) moderátora relácie Na telo. V nedeľu 10. mája sa tam stretol s Jurajom Šeligom (Za ľudí). Diskutovali o pomalej štátnej pomoci firmám aj napätí v Smere. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.