…ľudia ešte ani za marec nevideli peniaze. Je zatiaľ iba 120 000 žiadostí, z tých 120 000 žiadostí bolo vyplatených 27 000. Sám pán Krajniak očakával … ja hovorím presné čísla, 250 000 žiadostí.

Z informácií zverejnených rezortom práce aj z emailovej odpovede portálu Demagóg.SK vyplýva, že úrady k 7. máju evidovali 72-tisíc žiadostí o príspevok súvisiaci s koronavírusom v rámci nástroja tzv. kurzarbeit. Vyplatených bolo 32-tisíc platieb - veľká časť teda mešká. Okrem toho úrady práce k 17. aprílu evidovali vyše 120-tisíc žiadostí o pandemickú OČR a 29-tisíc o dočasnú PN. Vzhľadom na priveľké odchýlky k skutočným číslam hodnotíme tvrdenie Erika Tomáša ako nepravdivé.

29. marca 2020 vláda predstavila plán ekonomických opatrení s názvom „Prvá pomoc”. Chce ním zmierniť sociálne a ekonomické dôsledky pandémie koronavírusu.

Plán počíta s miliardou eur ako s mesačnými výdavkami na udržanie pracovných miest. Ďalších 500 miliónov do ekonomiky ísť cez záruky bankám na poskytovanie úverov. 

Začiatkom apríla minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) povedal, že očakáva spolu 250-tisíc žiadostí o preplatenie miezd a príspevok pre výpadok tržieb. 

K 7. máju Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny evidoval 72-tisíc žiadostí o príspevky v rámci nástroja tzv. kurzarbeit, odoslal - a teda spracoval - 32-tisíc platieb, ktoré sa týkali 150-tisíc zamestnancov a SZČO. 

Tieto čísla pre portál Demagóg.SK potvrdilo aj tlačove oddelenie ministerstva. 

K 17. aprílu úrady práce evidovali vyše 120-tisíc pandemických OČR žiadostí a 29-tisíc dočasných PN-iek. K 7. máju úrady vyplatili 65-tisíc OČR-iek.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Šeliga a Tomáš na Markíze

Nemôžte robiť takýto záver. Je to neprofesionálne," upozorňoval Erik Tomáš (Smer-SD) moderátora relácie Na telo. V nedeľu 10. mája sa tam stretol s Jurajom Šeligom (Za ľudí). Diskutovali o pomalej štátnej pomoci firmám aj napätí v Smere. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.