Vy (vláda Smeru – pozn.) ste nechali deficit … 1,2 miliardy sa podarilo presunúť z eurofondov, ktoré neboli vyčerpané. Ďalšie peniaze sa alokujú z nového programovacieho obdobia. Teraz Eduard Heger musí hľadať ďalšie peniaze, to znamená, že peniaze sa vyplácajú ale bolo ich treba nájsť, nehovoriac o tom, že sme si museli požičať cez 5 miliárd na finančných trhoch.

Aj tretia vláda Roberta Fica - ako všetky doterajšie slovenské vlády - hospodárili s deficitom. Novej vláde sa podarilo presunúť 1,2 miliárd nevyčerpaných eurofondov na oživenie ekonomiky postihnutej koronavírusom. Ďalších 7 miliárd si však musela požičať. Napriek nepresnosti v čísle 5/7 (požičaných miliárd) hodnotíme aj s ohľadom na formálnu správnosť povedaného tvrdenie Juraja Šeligu ako ešte pravdivé. 

Deficit

Podľa Ministerstva financií dosiahol štátny deficit na konci roku 2019 2,201 miliárd eur. V porovnaní s rokom 2018 vzrástol o 87%. 

Úrad podpredsedkyne vlády pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej oznámil, že v spolupráci s ministerstvami našli v nevyčerpaných eurofondoch rezervy vo výške 1,252 miliardy eur. 

Po rokovaniach s Európskou komisiou sa im podarilo presunúť peniaze na pomoc ekonomike zasiahnutej koronavírusom - na udržanie pracovných miest, podporu podnikov a zdravotníctva. 

Predaj dlhopisov

Slovensko si k 10. máju 2020 požičalo na dlhopisových  trhoch vyše 7 miliárd eur. Spravilo tak v troch kolách - najprv si dvakrát požičalo 1,5 miliárd, neskôr v máji 4 miliardy eur. 

Je to doteraz najväčšia pôžička Slovenska a tiež najväčší predaj štátnych dlhopisov v regióne strednej a východnej Európy,napísal o predaji dlhopisov DenníkE.

Vyplácanie pomoci

K 7. máju štát vyplatil firmám, zamestnancom a podnikateľom 20,3 milióna eur ako pomoc súvisiacu s pandémiou za marec. To sú však iba peniaze v rámci nástroja tzv. kurzarbeit. 

Ten celý balíček pomoci, ktorý sme nachystali, mal v sebe aj ďalšie časti - a to platby za OČR, ktoré sú veľké sumy, rádovo stovky miliónov. Potom sú tam časti za PN a odloženie preddavkov na dani a odvodov,” vysvetľoval Eduard Heger. 

K 7. máju bolo podľa hovorcu Sociálnej poisťovne vyplatených 65-tisíc tzv. pandemických OČR.

Pre porovnanie rozdielu: k 14. máju štát vyplatil cez kurzarbeit 30 miliónov eur, celková pomoc s inými opatreniami však bola 106 miliónov eur.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Šeliga a Tomáš na Markíze

Nemôžte robiť takýto záver. Je to neprofesionálne," upozorňoval Erik Tomáš (Smer-SD) moderátora relácie Na telo. V nedeľu 10. mája sa tam stretol s Jurajom Šeligom (Za ľudí). Diskutovali o pomalej štátnej pomoci firmám aj napätí v Smere. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.