Keby aj vláda pod vedením tejto koalícii neurobila nič, tak 14 dní táto dotyčná dáma by skončila na tej funkcii (Soňa Potheová, predsedníčka Úradu na ochranu osobných údajov, pozn.).

Parlament odvolal šéfku Úradu na ochranu osobných údajov Soňu Pőtheovú z funkcie 16 dní predtým, než jej vypršala. To je však iba jedna časť pravdy. Podľa zákona by Pőtheová na stoličke napriek tomu zostala až do momentu, keby poslanci na návrh vlády nezvolili nového predsedu Úradu - a to by mohlo trvať dlhšie. Keďže tvrdenie Petra Pellegriniho je len časťou pravdy a inú - dôležitú - časť vynecháva, hodnotíme ho ako zavádzanie. 

Soňa Pőtheová šéfovala Úradu na ochranu osobných údajov od 15. mája 2015. Podľa zákona je funkčné obdobie predsedu úradu 5 rokov. Mandát by jej teda vypršal 15. mája 2020.

Parlament ju z funkcie odvolal 29. apríla - teda 16 dní pred vypršaním jej mandátu. 

Zákon však hovorí, že „predseda úradu zostáva vo funkcii aj po uplynutí funkčného obdobia, kým Národná rada Slovenskej republiky nezvolí nového predsedu.” Poslanci by rozhodovali na návrhu vlády. 

Pőtheovej úrad chcel v minulosti od novinárov pod hrozbou pokuty vedieť, kto im dal video Mariána Kočnera a Dobroslava Trnku. Nedbal pri tom na to, že novinári majú povinnosť chrániť svoje zdroje.

Podľa DenníkaN mala Pőtheová s Kočnerom kontakt cez aplikáciu WhatsApp a nadbiehala mu.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Ekonomika: Sulík a Pellegrini na Markíze

„To znie to veľmi pekne a ľúbivo, čo hovoríte pán Pellegrini, to zjavne ste mali dobrého školiteľa," hovoril Richard Sulík (SaS) bývalému premiérovi (Smer). V nedeľu, 3. mája 2020 sa obaja politici stretli v relácii Na telo. Diskutovali o pomalej pomoci ekonomike, napätí v koalícii ale aj v strane Smer. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.