Mnohé zo strán, ktoré dnes by chceli obsadiť a vymeniť policajného prezidenta, predtým hovorili prezident má byť oddelený od ministra vnútra

Žiadna zo strán pred voľbami nehovorila, aby bol výber policajného prezidenta „oddelený od ministra vnútra.” Takto by sa dal interpretovať len sľub z programu strany Za ľudí - no aj tam jej predseda povedal, že podľa neho má mať minister vnútra „svojho” šéfa polície, pretože nesie zodpovednosť. Keďže strany dnešnej koalície vo voľbách nesľubovali, že z výberu policajného prezidenta vynechajú ministra vnútra a maximálne by sa tak dali interpretovať slová jednej z koaličných strán - ale nie viacerých - hodnotíme tvrdenie Petra Pellegriniho ako nepravdivé. 

O výmene policajného prezidenta hovorila pred voľbami Veronika Remišová (Za ľudí), ako šéf polície by prekážal aj Lucie Nicholsonovej (SaS). Naopak, chválil ho Boris Kollár.

OĽaNO pred voľbami navrhovalo nový spôsob výberu policajného prezidenta. Brannobezpečnostný výbor parlamentu by na základe verejného vypočutia odporučil ministrovi vnútra dvoch najlepších kandidátov. Ten by sa s ich výberom mohol, ale nemusel stotožniť. Strane prekážal dnešný výber cez podľa nich anonymnú komisiu. 

SaS v predvolebnom programe všeobecne hovorí, že chce odpolitizovať riadiace funkcie v polícii. Na naplnenie tohto cieľa je potrebná zákonná úprava kreovania všetkých funkcionárov PZ, nie len prezidenta,” tvrdí strana. 

V programe ohlasuje výberové konania na všetky funkcionárske pozície v policajnom zbore - v príkladoch však menuje len viceprezidentov, nie prezidenta zboru. Tomu sa v programe nevenuje vôbec. 

Richard Sulík však v jednej z predvolebných debát povedal, že voľba šéfa polície by sa mala spolitizovať a politickú zodpovednosť by zaň mal niesť minister vnútra, aby „bolo jasné, kto za čo nesie zodpovednosť“.

Strana Za ľudí si do predvolebného programu napísala, že „čestný, nestranný a profesijne zdatný prezident Policajného zboru SR je základom dobrého fungovania polície. Zmeníme preto legislatívu upravujúcu výber a odvolávanie prezidenta PZ SR tak, aby bola eliminovaná jeho politická závislosť.”

Táto formulácia môže - no nemusí - znamenať, že strana chcela výber policajného prezidenta úplne oddeliť od ministra vnútra.

Predseda Za ľudí Andrej Kiska v jednej z predvolebných debát uviedol, že „(on) osobne (je) presvedčený, že minister vnútra pokiaľ má mať skutočnú zodpovednosť za rezort má mať „svojho” policajného prezidenta” (1:04:30). 

Sme rodina sa v programe zmene voľby šéfa polície nevenovala. Povedala však, že „výber by mal byť jasne v kompetencii ministra vnútra, ako minister musí mať právomoc vybrať si policajného prezidenta, keďže za tento rezort je politicky zodpovedný voči celej vláde a celému štátu”.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Ekonomika: Sulík a Pellegrini na Markíze

„To znie to veľmi pekne a ľúbivo, čo hovoríte pán Pellegrini, to zjavne ste mali dobrého školiteľa," hovoril Richard Sulík (SaS) bývalému premiérovi (Smer). V nedeľu, 3. mája 2020 sa obaja politici stretli v relácii Na telo. Diskutovali o pomalej pomoci ekonomike, napätí v koalícii ale aj v strane Smer. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.