…my sme chceli spustiť výberové konanie na generálneho riaditeľa Lúčnice. Tento proces sa stal mediálne tak nepríjemný, že jednoducho samotní členovia výberových komisií postupne začali sa ospravedlňovať, neboli ochotní ísť do toho, pretože sa báli, že kohokoľvek by vybrali, všetko by bolo mediálne zmetené.

Ministerstvo stoplo pripravované výberové konanie na šéfa Lúčnice, rozpadla sa mu výberová komisia. Či bol dôvodom odstúpenia jej členov mediálny tlak, však z verejne dostupných zdrojov potvrdiť nemožno. Tvrdenie Ľubice Laššákovej preto hodnotíme ako neroviteľné.

V novembri 2019 vyhlásilo Ministerstvo kultúry výberové konanie na nového generálneho riaditeľa Umeleckého súboru Lúčnica. Dovtedajší riaditeľ mal telesu šéfovať len do času, kým rezort nevyberie vo výberovom konaní jeho nástupcu.  

3. februára 2020 - deň pred verejným vypočutím kandidátov - ministerstvo oznámilo, že vypočutie sa neuskutoční, pretože „po odstúpení väčšiny členov nie je výberová komisia trvalo uznášaniaschopná.”

Podľa denníka SME požiadali o zrušenie výberového konania koncom januára členovia umeleckej rady Lúčnice. Dôvodom malo byť zloženie komisie a obavy, že by nesledovala záujmy súboru. 

Rada vraj mala pochybnosti o kandidátovi Júliusovi Jackuliakovi, majiteľovi agentúry Feeling, ktorá súboru zabezpečovala vystúpenia. Podľa lúčničiarov mala na súbore zarábať cez vysokú cenu lístkov. 

Spojenie Lúčnice a agentúry dokazuje aj Zmluva o spolupráci v Centrálnom registri zmlúv.

Hovorca ministerstva k odstúpeniu členov komisie uviedol, že „dôvody boli individuálne, avšak jedným z najdôležitejších dôvodov bola neutíchajúca negatívna mediálna kampaň." O pochybnostiach pri zložení komisia predtým informoval PlusJedenDeň.

Portál Demagóg.SK oslovil so žiadosťou o poskytnutie dôkazu pre svoje tvrdenie aj Ľubicu Laššákovú - email však zostal bez odpovede.

Výrok bol spomenutý v

, Norbert Dolinský

Kultúra: Laššáková a Milanová v TA3

„Nás médiá nemilovali," hovorila v nedeľu 26. apríla exministerka kultúry Ľubica Laššákova (Smer) svojej nástupkyni Natálii Milanovej (OĽaNO). „Napriek tomu nám nikdy nenapadlo, aby sme si zriadili nejaké naše vlastné vládne noviny." Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.