Jedna z koaličných strán, kde pán minister (Ivan Korčok, pozn.) v súčasnosti je, má vzťahy s Národným Marine Le Pen alebo Ligou Severu v Taliansku, ktorí absolútne absolútne idú proti Európskej únii.

Súčasťou vládnej koalície je aj strana Sme rodina, ktoré je medzinárodne ukotvená v euroskeptickom hnutí Identita a Demokracia. Tvrdenie Juraja Blanára preto hodnotíme ako ešte pravdivé.

Ivan Korčok je nominantom strany Sloboda a Solidarita, ktorá po februárových voľbách 2020 vstúpila do koalície s hnutím OĽaNO a stranami Sme rodiny a Za ľudí. Juraj Blanár odkazuje na politiku strany Sme rodina.

Strana v roku 2019 vstúpila do hnutia Európa národov a slobody. Hnutie bolo predchodcom dnešnej politickej skupiny Identita a Demokracia, štvrtej najväčšej v Európskom parlamente. 

Spomedzi 76 zvolených poslancov tejto frakcie je 29 z talianskej strany LEGA, ktorej predsedom je Matteo Salvini. Francúzska strana Národné združenie, ktorej predsedníčkou je Marine le Penová, vo frakcii 23 europoslancov.

Marine le Pen a jej Národné zhromaždenie

V máji 2019 prišla Le Penová na Kollárovo pozvanie na Slovensko. 

Medzi v minulosti deklarované ciele jej krajne pravicovej strany patrilo prerokovanie všetkých Európskych dohôd, zavedenie kontrol na hraniciach medzi členskými štátmi, uzákonenie prednosti francúzskych zákonov pred európskymi a odstúpenie od spoločnej európskej meny.

Matteo Salvini a LEGA

Matteo Salvini nazval v roku 2013 napríklad euro zločinom proti ľudskosti”. O šesť rokov neskôr povedal, že mena Talianom ostáva a dúfa, že nikdo z jeho euroskeptickej strany nebude pochybovať o členstve krajiny v eurozóne. 

Taliansky denník La Repubblica v roku 2019 zverejnil informáciu, že Salvini pripravuje kampaň pre odchod z Únie. Ten to poprel s tým, že takýto nápad nebol nikdy na stole. 

LEGA však býva zaraďovaná medzi krajne pravicové euroskeptické strany.

Členovia skupiny Identita a Demokracia si prajú obmedzenie integrácie a vrátenie moci z Bruselu do rúk členských krajín.

Zahraničná politika strany Sme rodina

Sme rodina vo svojom predvolebnom programe uvádza, že chcú urobit' audit členstva Slovenska v Európskej únii. 

„Audit (...) potrebujeme nielen kvôli tomu, aby sme vedeli jasne a na základe overených údajov povedať, čo nám členstvo v EÚ dalo a čo nám vzalo. Potrebujeme ho predovšetkým kvôli tomu, aby sme vedeli pomenovať záujmy Slovenskej republiky v EÚ….”

Boris Kollár v roku 2019 uviedol, že európsky dom chcú „opraviť - nie zbúrať.”

Podpredseda hnutia Milan Krajniak v roku 2016 povedal, že ak príde snaha o centralizáciu EÚ a Slovensko už nebude môcť ovplyvniť takmer nič, malo by spolok opustiť. Podobne sa vyjadril aj Kollár. 

Zahraničnopolitickú orientáciu strany - a jej postoj k EÚ - skúmali aj politológovia z Univerzity Komenského Marta Králiková, Aneta Világi a Pavol Baboš. 

Zistili sklon k mäkkému euroskepticizmu - a teda k spochybňovaniu dnešného stavu integrácie, rušeniu niektorých inštitúcií a snahe o návrat niektorých kompetencií národným štátom.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Zahraničná politika: Korčok a Blanár na Markíze

Pán minister, nesnažte sa ma prekrúcať." V nedeľu 19. apríla sa v Na telo stretli nový šéf slovenskej zahraničnej politiky Ivan Korčok (nominant SaS) a predseda zahraničnopolitického výboru parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD). Aj tejto debate vládol koronavírus.