Tým, že sme pridali teda dodatočné hygienické opatrenia a sprísnili sme štandard trebárs áno, aj maximálny počet ľudí v obchode, … že sme zaviedli povinné rukavice alebo dezinfekciu rúk pri vstupe, povinné rúška a tieto ostatné opatrenia, sa nám podarilo po prvé oddialiť ten najkritickejší bod na polovičku júla a po druhé, ten počet pľúcnych ventilácií potrebných sme znížili z 2 pol tisíc na tisíc a to už je reálne množstvo, ktoré by sme mali byť schopní zabezpečiť aj na základe tej dnešnej dohody.

Aj sprísnenie opatrení vládou Igora Matoviča prispelo k priaznivejšiemu odhadu dopadu koronavírusu na občanov zo strany analytikov Ministerstva zdravotníctva. Vrchol pandémie očakávajú neskôr, rovnako tak čakajú menej pacientov v najkritickejšom stave. Tvrdenie Igora Matoviča preto hodnotíme ako ešte pravdivé. 

29. marca 2020 predstavil premiér Igor Matovič hygienické opatrenia pre novootvorené prevádzky. Popri povinnom rúšku sú predajne povinné zabezpečiť dezinfekciu rúk alebo rukavice.

Rovnako musia dozrieť na rozostupy minimálne 2 metre medzi zákazníkmi. Počet nakupujúcich nesmie prekročiť 1 osobu na 25 m2. 

Ak tieto opatrenia prevádzka zabezpečiť nevie alebo ich úmyselne nedodržiava, hrozí jej zatvorenie

Prvý model šírenia koronavírusu predstavili analytici Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) 17. marca 2020. Igor Matovič preberal vládu 21. marca 2020. 

Pri najprísnejšom scenári model predpovedal, že začiatkom júna by intenzívnu zdravotnú starostlivosť - a teda možno aj pľúcnu ventiláciu - potrebovalo asi 2500 pacientov, v polovici - na vrchole - na až 3300 pacientov. 

V poradí druhý model šírenia koronavírusu predstavili analytici Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) 29. marca 2020.

Pri nízkej mobilite obyvateľstva, ktorá platila v čase relácie - t.j. 4. apríla 2020 - očakávali vrchol epidémie v polovici júla 2020. 

Pacientov, ktorí by pri tomto scenári potrebovali intenzívnu zdravotnú starostlivosť - a teda možno aj pľúcnu ventiláciu - by bolo 947

IZP v aktualizovanom modeli konštatuje, že zmiernenie dopadu oproti predikcií zo 17.3. 2020 bolo spôsobené zavedením nových prísnejších opatrení a zreálnením podkladov na podmienky Slovenska … Očakávame, že náš zdravotný systém bude kapacitne bez obmedzení fungovať 70 dní od 29.3., ak by sa ponechali pôvodné opatrenia, časová rezerva by bola len približne 40 dní.”

Ministerstvo zdravotníctva podpísalo 4. apríla 2020 zmluvu na dodávku 300 pľúcných ventilácií s firmou Chirana. Pôvodne - na začiatku pandémie - mal štát k dispozícii cca 450 ventilácií použiteľných pre pacientov s koronavírusom.

Výrok bol spomenutý v

Sobotné dialógy, Marta Jančkárová

Premiér sám v Rádiu Slovensko

„Ešte raz. Ja som to nikdy nepovedal," bránil sa Igor Matovič 4. apríla v Sobotných dialógoch. Okrem „vypnutia" ekonomiky musel vysvetľovať aj to, prečo štát stále netestuje toľko, koľko zamýšľal.