Nakoniec bola priamo v parlamente, to bolo pozmenené ten pôvodný návrh (zákona o využití dát mobilných operátorov, pozn.).

  1. marca parlament schválil tzv. lex korona, ktorý o.i. dáva štátu možnosť zbierať od mobilných operátorov údaje o občanoch bez súhlasu súdu.  

Podľa tohto zákona bude môcť Úrad verejného zdravotníctva spracovať v anonymnej forme údaje o telekomunikácii, aby na základe nich vedel vytvárať štatistické modely vývoja pandémie. 

Úrad však bude môcť zbierať dáta aj neanonymne, a to „na účel identifikácie príjemcov správ, ktorým je potrebné oznámiť osobitné opatrenia (úradu)” - a len v tomto rozsahu. 

Predpokladá sa, že má ísť o ľudí, ktorí sú pozitívne testovaných na koronavírus a ľudí, ktorí s nimi prišli do kontaktu.  

Pôvodný návrh zákona dával štátu možnosť sledovať tzv. metadáta používateľov - t.j. informácie, kto s kým kedy telefonoval resp. posielal si správy. Táto formulácia však pri schvaľovaní zo znenia vypadla. 

Tvrdenie Richarda Sulíka preto hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Krajniak, Sulík a Mikulec na TA3

Noví ministri práce, hospodárstva a vnútra Milan Krajniak (Sme rodina), Richard Sulík (SaS) a Roman Mikulec) vysvetľovali 29. marca 2020 na TA3 vládny balíček ekonomickej pomoci. Opozíciu v diskusii nemali.