Tieto údaje (od mobilných operátorov, pozn.) budú anonymizované a bude to zbierať Úrad verejného zdravotníctva, samozrejme v spolupráci aj s inými zložkami.

Len časť údajov od mobilných operátorov, ktoré štát v rámci opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu získa, bude anonymizovaná. Druhá časť - dáta, ktoré štát potrebuje, aby identifikoval ľudí, ktorým musí oznámiť osobitné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva - bude zbieraná neanonymne. Keďže tvrdenie Romana Mikulca je pravdou, no nie celou pravdou, hodnotíme ho ako zavádzanie.   

25. marca parlament schválil tzv. lex korona, ktorý o.i. dáva štátu možnosť zbierať od mobilných operátorov údaje o občanoch bez súhlasu súdu.  

Podľa tohto zákona bude môcť Úrad verejného zdravotníctva spracovať v anonymnej forme údaje o telekomunikácii, aby na základe nich vedel vytvárať štatistické modely vývoja pandémie. 

Úrad však bude môcť zbierať dáta aj neanonymne, a to „na účel identifikácie príjemcov správ, ktorým je potrebné oznámiť osobitné opatrenia (úradu)” - a len v tomto rozsahu. 

Predpokladá sa, že má ísť o ľudí, ktorí sú pozitívne testovaných na koronavírus a ľudí, ktorí s nimi prišli do kontaktu. 

Mobilní operátori budú tieto údaje musieť poskytnúť Úradu verejného zdravotníctva na základe „odôvodnenej písomnej žiadosti”. ÚVZ ich môže zbierať, spracovávať a uchovávať do 31. decembra 2020. 

O spolupráci iných zložiek pri zbieraní údajov zákon nehovorí.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Krajniak, Sulík a Mikulec na TA3

Noví ministri práce, hospodárstva a vnútra Milan Krajniak (Sme rodina), Richard Sulík (SaS) a Roman Mikulec) vysvetľovali 29. marca 2020 na TA3 vládny balíček ekonomickej pomoci. Opozíciu v diskusii nemali.