To v žiadnom prípade nie je žiadne špicľovanie a sledovanie nikoho a toto (využívanie dát od mobilných operátorov, pozn.) bolo predstavené kvôli tomu, aby sme mali a mohli zabezpečiť kontrolu práve v súvislosti aj s dodržiavaním tých karanténnych opatrení s tým, aby sme vedeli ľuďom podať informáciu, či mohli byť alebo boli v styku s niekým pozitívne testovaným a mohli sme ich patrične o tom upovedomiť.

Zákonným účelom novým právomocí štátu pri zbieraní údajov o telefonickej komunikácii je efektívnejší boj proti koronavírusu. Tvrdenie Romana Mikulca preto hoddotíme ako pravdivé. 

25. marca parlament schválil tzv. lex korona, ktorý o.i. dáva štátu možnosť zbierať od mobilných operátorov údaje o občanoch bez súhlasu súdu.  

Podľa tohto zákona bude môcť Úrad verejného zdravotníctva spracovať v anonymnej forme údaje o telekomunikácii, aby na základe nich vedel vytvárať štatistické modely vývoja pandémie. 

Úrad však bude môcť zbierať dáta aj neanonymne, a to „na účel identifikácie príjemcov správ, ktorým je potrebné oznámiť osobitné opatrenia (úradu)” - a len v tomto rozsahu. 

Predpokladá sa, že má ísť o ľudí, ktorí sú pozitívne testovaných na koronavírus a ľudí, ktorí s nimi prišli do kontaktu. 

Mobilní operátori budú tieto údaje musieť poskytnúť Úradu verejného zdravotníctva na základe „odôvodnenej písomnej žiadosti”. ÚVZ ich môže zbierať, spracovávať a uchovávať do 31. decembra 2020.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Krajniak, Sulík a Mikulec na TA3

Noví ministri práce, hospodárstva a vnútra Milan Krajniak (Sme rodina), Richard Sulík (SaS) a Roman Mikulec) vysvetľovali 29. marca 2020 na TA3 vládny balíček ekonomickej pomoci. Opozíciu v diskusii nemali.