Európska komisia povedala, že budú môcť členské štáty presúvať finančné prostriedky až do výšky 8 % z eurofondov v rámci operačných programov. Tu by sme k týmto 527 miliónom mohli dodatočne získať ďalších niekoľko 100.000.000 eur.

Európska komisia ohlásila novú investičnú iniciatívu na zmierňovanie škôd spôsobených pandémiou COVID-19. 

Jej súčasťou je aj návrh, aby členské štáty nemuseli Únii vracať tzv. predbežné financovanie eurofondov, ktoré by za normálnych okolností vracať museli. Slovensko by malo mať v rámci tejto pomoci k dispozícii 527 miliónov eur. 

Okrem toho v „iniciatíve (to) bola jedna z flexibilít (ktorá umožnila) presúvanie 8 % z alokácie na prioritnú os do inej osi v rámci fondu, alebo teda operačného programu,” uviedlo Zastúpenie EK na Slovensku pre portál Demagóg.SK. 

Koľko peňazí priniesol práve tento nástroj, závisí od konkrétnych presunov v rámci operaćných programov. Celkovo by však Slovensko mohlo v rámci tejto európskej pomoci získať 2,5 miliardy eur. Tvrdenie Richarda Rašiho preto hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marta Jančkárová

Eduard Heger a Richard Raši v Sobotných dialógoch

Už-minister financií Eduard Heger (OĽaNO) a už-nie-vicepremiér Richard Raši sa 21. marca stretli pri mikrofónoch rozhlasu. Diskutovali - ako v týchto týždňoch väčšina politikov - o koronavíruse. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.