Koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, je výrazne smrteľnejší ako ako bežná chrípka. Zatiaľ však nevieme spoľahlivo povedať, koľkonásobne. Tvrdenie Richarda Sulíka preto hodnotíme ako neoveriteľné.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že na sezónnu chrípku každoročne zomrie „menej než 1 percento nakazených”. 

Spoľahlivý údaj o smrtnosti (percente úmrtí z nakazených) na koronavírus ešte nepoznáme, nepoznáme totiž celkový počet nakazených. Číslo sa líši od krajiny ku krajine aj v závislosti od toho, ako masívne testuje. 

WHO k 3. marcu 2020 (relácia je z 7. marca) uvádzala globálny údaj 3,4 percenta. V polovici februára 2020 zverejnili čínski vedci štúdiu, podľa ktorej bola smrtnosť na koronavírus 2,3 percenta. 

Hovorkyňa SaS pre Demagóg.SK uviedla, že Richard Sulík vychádzal z analýzy dát najrelevantnejších inštitúcií v obore, a to americkej CDC, ktorá má dlhodobé dáta o smrtnosti chrípky, a čínskej CDC, ktorá zodpovedá za monitorovanie epidémie COVID-19 v Číne.”

Z porovnávacieho grafu týchto dvoch inštitúcií vyplýva, že smrtnosť COVID-19 je - na základe dát, ktoré zatiaľ máme - približne 20-násobná oproti chrípke,” tvrdí Katarína Svrčeková. 

Aj z tohto grafu - v ktorom môžu byť len aktuálne dostupné čísla založené na poznaní (iba) počtu nakazených, ktorí boli testovaní - však vyplýva, že smrtnosť je koronavírusu je dvadsaťnásobná „len” pri niektorých vekových skupinách.

Keďže zatiaľ nepoznáme (lebo nemáme odkiaľ poznať) skutočnú smrtnosť na koronavírus, nevieme povedať, koľkokrát je smrteľnejší ako chrípka. Tvrdenie Richarda Sulíka preto hodnotime ako neoveriteľné.

Výrok bol spomenutý v

Sobotné dialógy, Marta Jančkárová

Matovič, Kollár, Sulík a Remišová v Sobotných dialógoch

„Nikto mi nebude hovoriť, či ja mám byť v takej frakcii alebo takej." - „Ja by som nechcela, aby našimi najbližšími partnermi bola strana Marine Le Pen." Hoci v rokovaniach o novej koalícii, nič si nedarovali. V nedeľu 7. marca prišli do Rádia Slovensko Igor Matovič (OĽaNO), Boris Kollár (Sme rodina), Richard Sulík (SaS) a Veronika Remišová (Za ľudí).